Bezpieczna podróż samochodem dla Twojego dziecka

Zgodnie z polskim prawem, każde dziecko do momentu osiągnięcia 150 centymetrów wzrostu, powinno być przewożone w foteliku samochodowym. Czy wiesz, jaki fotelik wybrać, żeby Twoja pociecha podróżowała bezpiecznie? Odpowiedź na to pytanie i inne przydatne wskazówki znajdziesz w naszym artykule.

Tyłem czy przodem

Pytanie, które często zadają sobie rodzice brzmi nie tylko w czym ale jak powinno jeździć moje dziecko. Foteliki dla najmłodszych są produkowanie prawie wyłącznie do montowania tyłem do kierunku jazdy.

Dlaczego? Ponieważ dla tak małego dziecka, którego proporcje ciała różnią się od dorosłego, jest to zdecydowanie najbezpieczniejszy sposób podróżowania. Głowa dziecka do ukończenia 4. roku życia jest proporcjonalnie o wiele większa w porównaniu do reszty ciała niż głowa dorosłego.

W przypadku kolizji, kiedy dziecko siedzi przodem do kierunku jazdy, jego kręgosłup a przede wszystkim odcinek szyjny, jest narażony na dużo większe przeciążenia. Dlatego u małych dzieci do ukończenia 4. roku życia lub osiągnięcia przez nie wagi i wzrostu nieuniemożliwiającego podróż w foteliku tyłem do kierunku jazdy, eksperci rekomendują właśnie jazdę tyłem.

Dlaczego więc tak często można zobaczyć dzieci, nawet te najmłodsze, jadące w fotelikach zamontowanych przodem?

Foteliki montowane przodem do kierunku jazdy są tańsze i często gorzej wykonane niż foteliki do jazdy tyłem. Szczególnie mowa tutaj o modelach z marketu, przy których nikt nie przeprowadził testu zderzeniowego. Dzięki crash testom, wiemy co może się stać z fotelikiem (i naszym dzieckiem!) podczas wypadku.

Na rzadkie wybieranie fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy mają wpływ krążące na ich temat mity. Przyjrzyjmy się im dokładniej w dalszej części artykułu.

MIT PIERWSZY: Dziecko nic nie widzi

To częsty argument rodziców wybierających foteliki przodem do kierunki jazdy. Rodzice martwią się, że dziecko jadąc tyłem ich nie widzi i czuje się samotne. Dodatkowo myślą, że sami nie będą mogli obserwować, co się dzieje w foteliku.

Wydaje im się, że za tylną szybą nie dzieje się nic ciekawego i gdyby dziecko jechało przodem na pewno lepiej znosiłoby podróż.

Tymczasem bardzo łatwo można się przekonać, co widzi siedzące w foteliku tyłem. W Internecie są dostępne specjalne wizualizacje, które dzięki ustawieniu kamery na wysokości główki dziecka, pokazują co widzi ten mały pasażer. Możemy łatwo przekonać się, że przez tylna szybę widzi zdecydowanie więcej niż przednią, zasłonięta fotelami rodziców.

MIT DRUGI: Dziecko nie chce jeździć tyłem

Rodzicom często się wydaje, że dziecko wolałoby jechać przodem, skoro jest już większe. Niewielu z nich myśli o tym, że skoro maluch od urodzenia jechał tyłem, jest to dla niego jedyny możliwy sposób jazdy. Nie zna jazdy przodem, więc nie może za nią tęsknić.

MIT TRZECI: Inne dzieci jeżdżą przodem

Prawdą jest, że w Polsce jazda tyłem nie jest zbyt popularna. Jeszcze do niedawna była uważana za dziwactwo i wymysł nowoczesnych rodziców. Tymczasem, jest zupełnie odwrotnie. Jazda tyłem była obecna już od wielu lat i popularna za granicami kraju.

Obecnie zdobywa coraz większą popularność w Polsce i szczególnie w dużych miastach rzadko zdarza się słyszeć komentarze „inne dzieci jeżdżą przodem”. Świadomi rodzice biorą pod uwagę bezpieczeństwo swojego dziecka i decyzję dotyczącą jego podróżowania pozostawiają jedynie sobie.

Wybór fotelika: Grupy wagowe

Wybierając fotelik, mamy do dyspozycji wiele modeli, dopasowanych do poszczególnych grup wagowych. Przybliżony podział na grupy wagowe, wygląda następująco:

  • 0-10kg, 0-13kg (łupinki i nosidełka)
  • 0-18kg, 9-18kg
  • 0-25kg, 9-25kg
  • 9-36 kg

Oczywiście „widełki” na różnych stronach maga nieznacznie różnic się od siebie. Co ważne, nie dobieramy fotelika tylko i wyłącznie na podstawie wagi dziecka ale na podstawie wzrostu. U najmłodszych, główka nie powinna wychodzić poza oparcie, u starszych dzieci kluczowa jest linia oczu.

Fotelik po raz trzeci: czas na przymiarki

Tak jak przed zakupem nowego auta, wybierasz się aby je zobaczyć, „przymierzyć” do siebie i zobaczyć, jak się je prowadzi, tak w przypadku fotelika, również powinieneś dokonać przymiarek przed zakupem. Dobrze dopasowany fotelik do dziecka i samochodu to nie tylko gwarancja komfortowej, ale przede wszystkim bezpiecznej podróży.

Pamiętaj, że nie każdy model fotelika będzie kompatybilny z Twoim modelem auta. Dlatego lepiej odpuść zamawianie go z Internetu po niższej cenie. Lepiej wybrać się do sklepu i „w cenie” mieć tez montaż przeprowadzony przez profesjonalistę.

I na koniec: jak używać fotelika, żeby zapewnił bezpieczeństwo

Bez względu na to, jaki model wybierzesz, montowany przodem czy tyłem do kierunku jazdy, żeby zadziałał prawidłowo i ochronił Twoje dziecko w razie kolizji, istotne jest przestrzeganie kilku reguł.

Po pierwsze: prawidłowy montaż

Gwarancją odpowiedniego działania fotelika, jest prawidłowy montaż. Jeżeli jesteś nowicjuszem, przed zabraniem się do pracy, dokładnie przeczytaj instrukcję. Często pierwsze montowanie fotelika stanowi nie lada wyzwanie. I tu z pomocą przychodzi system ISOFIX, który zdecydowanie ułatwia ta czynność. Jest on jednak skuteczny tylko dla fotelików w grupie wagowej do 18 kg. Foteliki dla starszych i cięższych dzieci potrzebują dodatkowego mocowania.

Jeżeli nie masz doświadczenia, bądź nie czujesz się na siłach, żeby przeprowadzić go samodzielnie, poproś o pomoc sprzedawcę sklepu, w którym dokonałeś zakupu.

Pamiętaj jednak, że nic nie jest dane na zawsze i z biegiem czasu będzie trzeba fotelik poprawić i sprawdzić czy wszystkie mocowania działają prawidłowo.

Po drugie: użytkowanie

Żeby Twoje dziecko podróżowało bezpiecznie, zadbaj o właściwe użytkowanie tego sprzętu. Możesz to zrobić, dzięki przestrzeganiu kilku prostych rad:

  1. Zawsze dobrze dociągaj pasy. Istnieje zasada – zapinaj dziecko tak mocno, jak je kochasz.
  2. Dziecko nie powinno podróżować w puchowej kurtce. Zimą zbadaj o inne, mnie puchowe ubranie, bo uniemożliwia ono dobre dociągnięcie pasów.
  3. Zapewnij prawidłowe ułożenie ciała w foteliku – wyreguluj kąt nachylenia fotelika i dopasuj wysokość zagłówka przed podróżą.

Kilka rad na koniec

Żeby podróżowanie z dzieckiem było bezpieczne, warto przestrzegać jeszcze kilku rad. Szczególnie, jeżeli wybierasz się w długą podróż, zwróć uwagę na następujące aspekty:

  • przed podróżą sprawdź stan techniczny auta. Wszystkie usterki naprawiaj na bieżąco;
  • jeżeli zdarzy Ci się wypadek czy kolizja, nie próbuj holować auta na własną rękę, tylko wezwij profesjonalną pomoc drogową. Fachowcy wiedzą jak zadbać o bezpieczeństwo Twoje i pozostałych użytkowników ruchu drogowego;
  • przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze i Twojego doświadczenia;
  • zwracaj uwagę na poziom Twojej koncentracji – jeżeli jesteś zmęczony, odpocznij;
  • nie pozostawiaj w aucie luźno leżących przedmiotów – w czasie wypadku mogą spowodować zwiększenie obrażeń u pasażerów. Zainwestuj w bagażnik montowany na samochodzie, bądź wkładaj je do bagażnika, przypinaj pasami lub zaopatrz się w specjalny organizer.

Mamy nadzieję, że dzięki lekturze naszego artykułu, łatwiej będzie zadbać o bezpieczeństwo Twojego dziecka w czasie podróży samochodem.