Wilgoć w aucie zimą

Zimą nie tylko złe warunki atmosferyczne utrudniają jazdę. Również wilgoć, wszechobecna wilgoć, utrudnia kierowcom funkcjonowanie. Zaparowane lub oszronione od wewnątrz szyby auta stanowią często ogromny problem. Trudno jednoznacznie określić przyczyny zaparowanych szyb. Czasem to kwestia drobiazgów i właściwej pielęgnacji, czasem to już awaria systemu wentylacji lub klimatyzacji.

Najczęściej przyczyna zaparowanych szyb są różnice temperatur. Faktem też jest, e im bardziej brudna szyba, tym wilgoć chętnej się na niej osadza. Na pewno należy unikać wycierania szyby goła ręką, gdyż skóra posiada naturalny film, który osadza się na szybie, tworząc tłuste smugi, trudne do wyczyszczenia. Zdecydowanie łatwiej zaopatrzyć się w ściereczkę z bawełny lub mikrofibry i jej używać do wycierania szyb. W sprzedaży są również specjalne środki chemiczne, chroniące szyby i tapicerki przed wilgocią. Należy też pamiętać o właściwym wietrzeniu auta oraz dokładnym odkurzaniu wnętrza.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić filtr pyłkowy, który, zapchany będzie odpowiadał za zaparowane szyby. Kontroli należy poddać dywaniki, a na welury położyć gumowe wycieraczki,z których łatwiej usunąć nadmiar wody, w noszonej na przykład na butach. Inną przyczyną parujących szyb może być jazda na włączonym obiegu wewnętrznym. Inną jeszcze – usterka radiatora nagrzewnicy, psującego się pod wpływem niskich temperatur. Jeśli na parujące szyby nie pomoże środek uszczelniający dodany do układu chłodzenia, okazać się może, że niezbędna będzie wizyta w serwisie naprawczym.

Oczywiście, są również domowe sposoby na wilgoć w aucie. Czy sprawdzone? Nie wiem. Pewnie jest z nimi jak z babcinymi sposobami na przeziębienie. Czasem pomaga, czasem nie. Jednym z takich sposobów jest sól kuchenna, która umieszczona pod siedzeniem w kartoniku chłonie wilgoć z powietrza. Można nią też przecierać szyby, pod warunkiem, że zaszyjesz trochę soli w bawełnianej szmatce. Podobno parowaniu szyb zapobiega może pianka do golenia (ale nie żel), którą należy raz w tygodniu spryskać szyby i następnie wytrzeć do sucha czystą ściereczką. Podobne działanie ma mieć również mydło w płynie, które należy dokładnie wetrzeć w szybę. Innym sposobem jest roztwór 1/1 gliceryny w płynie i alkoholu metylowego, którym trzeba spryskać szybę i dokładnie wytrzeć za pomocą ręcznika papierowego lub kawałka gazety.

My, z własnego doświadczenia wiemy, że istotne znaczenie dla zaparowanych szyb ma klimatyzacja i wentylacja. Zimą klimatyzacja powinna chodzić. Po pierwsze dlatego, że osusza powietrze dostające się do kabiny, a po drugie dlatego, że w jej przewodach nie osadza sie wilgoć, a po trzecie, zapobiegasz w ten sposób awariom sprezarki.

Zadbaj o dobrą wentylację, wyeliminuj możliwe usterki i właściwie chroń auto przed wilgocią. Sprawdź szczelność nadwozia, stan uszczelek w drzwiach, oknach i bagażniku, unikaj wnoszrnia wilgoci na ubraniach czy butach.