Zdajesz sobie sprawę, że amortyzatory w twoim aucie wyrabiają się? Bardzo powoli, dając ci czas na przyzwyczajenie się do nowych właściwości jezdnych twojego auta?
A jada z wyrobionymi amortyzatorami nie należy do bezpiecznych, mimo, że czasem może sprawiać wrażenie bardziej komfortowej, kiedy to auto twarde zaczyna mięknąć i delikatnie bujać na nierównościach. Auto ze zużytymi amortyzatorami charakterystycznie się “buja”, a drgania kół, zawieszenia i karoserii, powstające podczas jazdy, nie są tłumione. Auto staje się kapryśne, fatalnie się prowadzi, wydłuża drogę hamowania.
Na polskich drogach, pełnych dziur, nierówności i kolein, amortyzatory dostają mocno w “kość”. Stąd kontrola amortyzatorów raz na rok, podczas badań technicznych na stacji diagnostycznej, może być niewystarczająca. Tymczasem, auto, w którym amortyzatory uległy zniszczeniu, odbija się od drogi, kierowca traci kontrolę nad autem, czyli traci możliwość panowania nad kierunkiem jazdy, możliwością hamowania, a wszystko to dlatego, że opona traci kontakt z powierzchnią drogi.
Producenci zalecają kontrolę amortyzatorów w autach starszych co 20 tysięcy kilometrów, a jednak nie uwzględniają tu specyfiki polskich dróg. Dlatego lepiej sprawdzać stan amortyzatorów co 5 tysięcy kilometrów, a podczas wizyt w serwisie samochodowym, poprosić mechanika o ocenę stanu amortyzatorów, zwłaszcza, że koszt badania auta na szoksterze to koszt kilkudziesięciu złotych.
Zaniepokoić cię powinny:
- popiskiwanie auta na łukach
- włączanie sie ABS nie tylko podczas hamowania
- kołysania auta na nierównościach drogi
- twardy amortyzator zimą – kiedy do rozszczelnionego elementu dostaje się woda, która zamarza, utwardzając element
- zdzierające się opony
Jazda z wyrobionymi amortyzatorami nie należy do bezpiecznych, a ich naprawa nie jest ani droga, ani skomplikowana. Pamiętaj też, że amortyzatorów się nie naprawia ani nie regeneruje, tylko wymieni na zupełnie nowe. Tylko nowe amortyzatory zagwarantują odpowiednie właściwości jezdne twojego samochodu. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo.