Auto rodzinne? Wybierz wygodę i bezpieczeństwo

Stało się, po latach samodzielnej włóczęgi, dorastania i dojrzewania zarazem orientujecie się, że nie jesteście już sami, ale we dwoje, a nawet…
No właśnie, może nawet nie jesteście we dwójkę, ale już może w czwórkę, a nawet piątkę. Małe dzieci otaczacie troską, miłością i opieką. Ale nie da się ukryć, że wymagają od Was dodatkowych nakładów energii, doskonałej organizacji czasu, oraz wiele kreatywności. Przecież spędzacie ze sobą bardzo dużo czasu, nawet jeśli oboje pracujecie zawodowo.

Bardzo ważnym środkiem lokomocji podczas codziennej logistyki, ale również w czasie rodzinnych wakacji, jest samochód. Jeśli zamierzacie wymienić stare auto na nowe, lub właśnie powiększyła Wam się rodzina i szukacie czegoś przestronniejszego, to warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami pomagającymi wybrać najlepszy model.

Rodzaj nadwozia

Jeżeli jesteś głową tej rodziny, to nie ma co ukrywać, że całościowy wygląd samochodu ma dla Ciebie drugorzędne znaczenie. W pierwszej kolejności o tak, będziesz zwracać szczególną uwagę na dane techniczne poszczególnych modeli. Wśród nich znajdzie się rodzaj nadwozia.

Van

Myśląc o aucie rodzinnym, większość osób przed oczami ma przestronne vany. Umieszczając dzieci w fotelikach na wyżej ustawionych siedzeniach, na pewno będzie wygodniejsze oraz zdrowsze dla Twojego kręgosłupa. Vany zwykle kojarzą się także z ekonomią oraz dużą praktycznością. Jeśli potrzebujesz więcej niż 3 siedzenia z tyłu, bardzo wygodnym rozwiązaniem są vany z możliwością dostawienia 3 rzędu.
Warto spojrzeć, czy między fotelami nie będzie nieporęcznej konsolety, której nieobecność umożliwi swobodne zajmowanie się dziećmi.

Kombi

Kolejny typ nadwozia kojarzony z rodzinnymi autami. Często świeżo upieczeni rodzice spotykają się z kolejnym pytaniem stawianym na ich drodze: „kiedy kupicie kombi”. Według wielu osób ma to być naturalna kolej rzeczy, która ma być analogiczna, gdy po zaręczynach słyszymy: „Kiedy ślub?”.
Kombi wyróżniają się przede wszystkim bardzo dużą przestrzenią, pakownością bagażnika, a także łatwym montażem fotelików dziecięcych. Minusem jednak tego typu nadwozia może być mała ilość schowków, a przy przewożeniu małych dzieci, jest to istotne, by mieć wszystko pod ręką. Niewygodne może również okazać się wysiadanie z samochodu, ze względu na nisko ułożone siedzenia.

Furgony

Jest to samochód ewidentnie dla dużych rodzin lub ceniących sobie bardzo dużą przestrzeń oraz wygodę. Wyróżniają się tym, że posiadają dodatkową parę drzwi, które otwierane są w sposób przesuwny. Na pewno jest to bardzo dużym ułatwienie, przede wszystkim podczas zajmowania się dziećmi oraz w trakcie przypinania ich w fotelikach.
Na pewno wyjazd na rodzinne wakacje, nie będzie dokuczliwy, nawet jeśli do pokonania będą setki kilometrów. Minusem tego typu samochodów jest oczywiście ekonomia. Raczej palą zdecydowanie więcej niż minivany. Również ich amortyzacja nie będzie zaliczała się do najtańszej.

Postaw na bezpieczeństwo

Niezależnie od tego, na jaki typ auta się zdecydujecie, to zawsze należy zwracać uwagę bezpieczeństwo. Oczywiście najwięcej będzie zależeć od kierowcy i jego sposobu jazdy. Ale sprawdź, czy na pewno są i działają centralnie zamykane zamki, które w tylnych drzwiach mogą być otwierane wyłącznie przez kierowcę.
Ponadto warto zastanowić się nad jak najmniejszą kolizyjnością auta, oraz rozkładem sił podczas uderzenia. Wiadomo już, że kombi są zdecydowanie bezpieczniejsze dla małych pasażerów, od niewielkich aut miejskich.

Po co ta przestrzeń?

Pamiętajcie, że oprócz samych dzieci, w podróż zabieracie również ze sobą ich inwentarz. Wyobraź sobie mały, miejski samochód, do którego chcesz wsadzić trójkę dzieci, a także przynajmniej jedną spacerówkę, jeden głęboki wózek lub nosidełko, kilka zabawek, paczkę pampersów, coś do jedzenia…
Tak, lista może ciągnąć się w nieskończoność. Żebyście tylko nie zapomnieli spakować jeszcze Waszych bagaży. Czy już dawno wszystko przestało się mieścić w bagażniku? To już wiesz, że przestrzeń w samochodzie jest niezwykle ważna.

Przykładowe modele

Po przyjęciu wszystkich porad, w końcu możecie dowiedzieć się jakie konkretne modele samochodów uznane zostały przez wielu specjalistów za najbardziej rodzinne.

Renault Scenic

Auto wyróżnia się bardzo dużą pojemnością nadwozia, który jest pierwowzorem kompaktowego Vana. Nie powinniśmy się obawiać, że jazda tym samochodem naruszy nasz domowy budżet, ponieważ decydując się na diesla, mocno zaoszczędzimy na paliwie.

Fiat Doblo

Jest to samochód stosunkowo prosty, dający jednak całkiem niezły komfort w czasie jazdy. Ponadto wyróżnia się bardzo pojemnym bagażnikiem. Natomiast każda mama na pewno będzie zadowolona z ilości schowków, jakie w sobie posiada. Kolejną zaletą tego auta, jest ekonomia. Za eksploatację części, Twój domowy budżet na pewno bardzo mocno nie ucierpi.

Nissan Qashqai

Czyżby w ogóle jest szansa na istnienie ekonomicznego SUV-a? Japończycy potwierdzili, że jak najbardziej jest to możliwe. Warto mieć na uwadze, że zakupując ten model samochodu w dieslu, spalimy naprawdę niewielę, bo niecałe 5 litrów oleju na 100 kilometrów. Ten pojazd doskonale również sprawdzi się podczas jazdy na wakacje, ponieważ dostosowany jest zarówno do miejskich dróg, ale i również bardziej uciążliwych dróg.

Proponowane samochody, to tylko namiastka możliwości, jakie daje nam rynek motoryzacyjny. Poszukując idealnego samochodu już wiecie, jakimi zasadami dobrze jest się kierować. Oczywiście bardzo dużo również będzie zależeć od Waszego upodobania do konkretnych marek, jak i również finansów, którymi dysponujecie.