Ciśnienie w oponach- jak ważne jest dla prawidłowej eksploatacji pojazdu

Jednym z podstawowych elementów samochodu, które zapewniają bezpieczeństwo na drodze są koła. Należy zatem wybrać odpowiedni rodzaj opon, a także utrzymywać w nich odpowiednie ciśnienie. Przyczyni się to do zwiększenia kontroli nad pojazdem, uniknięcia uszkodzeń bieżnika, a także zmniejszenia zużycia paliwa.

Prawidłowe ciśnienie w oponach wpływa na zwiększenie komfortu jazdy. Zarówno zbyt niskie jak i za wysokie ciśnienie nie jest wskazane. Prawidłowe wartości ciśnienia można znaleźć w każdej instrukcji obsługi pojazdu. Każdy model może mieć inne parametry, dlatego tak ważne jest dopasowanie odpowiedniego ciśnienia do danego modelu samochodu. Ciśnienie w oponach uzależnione jest także od tego czy samochodem jedziemy sami, z kompletem pasażerów, a może przewozimy ciężkie ładunki lub mamy pusty bagażnik.

Jakie ciśnienie w oponach trzeba utrzymać

Informacje na temat prawidłowego ciśnienia w oponach można znaleźć nawet w kilku miejscach:

  • instrukcja obsługi samochodu;
  • słupek znajdujący się przy drzwiach kierowcy;
  • schowek;
  • klapka wlewu paliwa.

Krajowa Administracja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przeprowadziła badania, które wykazały, że zbyt niskie ciśnienie w oponach wydłuża drogę hamowania pojazdu. Jest też dość częstą przyczyną powstawania śmiertelnych wypadków samochodowych (1/20).

ciśnienie w oponach

Wyreguluj ciśnienie w oponach i zmniejsz koszty jazdy

Nieprawidłowe ciśnienie w oponach a koszty jazdy

Nieprawidłowe ciśnienie w oponach powoduje zwiększenie kosztów jazdy. Nie tylko przez wzrost spalania, ale także szybszą eksploatację opon. Dodatkowo potwierdzono, że prawidłowe ciśnienie w oponach pozwala na dwa tygodnie jazdy bez dodatkowego tankowania rocznie i zmniejsza zużycie paliwa o około 3%.

Jazda samochodem ze zbyt niskim ciśnieniem w oponach skraca żywotność opon o prawie połowę. W praktyce oznacza to, że zamiast zmieniać opony raz na trzy lata, konieczna będzie wymiana ich co roku.

Dodatkowo należy wspomnieć, że szybka eksploatacja opon oraz zwiększone zużycie paliwa wytwarza ogromne ilości CO², które emitowane są do atmosfery i negatywnie wpływają na środowisko.

Co wpływa na zmniejszenie ciśnienia w oponach

Ciśnienie w oponach spada podczas jazdy, a także podczas pozostawienia pojazdu na parkingu lub w garażu. Jest to proces naturalny, który wynika z samej konstrukcji opony, a także warunków atmosferycznych panujących wokół. Dodatkowo spadek ciśnienia powodują także uszkodzenia mechaniczne ogumienia, między innymi:

  • najechanie na krawężnik;
  • nieprawidłowy montaż opony;
  • nieszczelne wentyle.

W przypadku uszkodzenia opony warto pamiętać w jaki sposób prawidłowo wymienić uszkodzone koło. Przeczytasz o tym w naszym wcześniejszym wpisie na blogu.

Aby mieć pewność, że ciśnienie w oponach jest odpowiednie, należy regularnie je sprawdzać. Należy robić to raz w miesiącu i przed każdym dłuższym wyjazdem. Jeśli dużo i często podróżujemy samochodem, warto sprawdzać ciśnienie częściej niż raz w miesiącu.

gdzie i jak sprawdzić ciśnienie w oponach

Ciśnienie w oponach możesz sprawdzić na większości stacji benzynowych

Jak i gdzie można sprawdzić ciśnienie w oponach?

Na szczęście sprawdzenie ciśnienia w oponach jest bardzo proste i może wykonać je samodzielnie każdy kierowca. Na niemal każdej stacji benzynowej powinna znajdować się instalacja do sprawdzenie i uzupełnienia ciśnienia w oponach. Można również podjechać do stacji diagnostycznej lub warsztatu samochodowego, jeśli nie mamy pewności jak zrobić to samodzielnie. Należy także pamiętać, że sprawdzenie ciśnienia w oponach należy przeprowadzić na zimnych kołach. Podczas uzupełniania ciśnienia w oponach należy obserwować wskazania manometru. Część doświadczonych kierowców robi to “na oko”, jednak w wielu przypadkach nie przyniesie to pozytywnych efektów na dłuższą metę.

Ciśnienie może być podawane w atmosferach lub barach. Nie trzeba się jednak obawiać złego przeliczenia, gdyż jednostki są do siebie bardzo zbliżone. Jeden bar to 0,99 atmosfery.

Lato i zima- różnice w ciśnieniu w oponach

Gwałtowna zmiana temperatury, bardzo często ma ogromne znaczenie na ciśnienie w oponach. Zmiana temperatury o 10 stopni Celsjusza sprawia, że ciśnienie w oponach zmienia się o 0,1 bara. Warto zatem śledzić prognozę pogody dostępną w internecie oraz telewizji, aby odpowiednio regulować ciśnienie w oponach.

Gdy mamy założone zimowe opony, a na zewnątrz panuje mróz, ciśnienie w oponach może zmieniać się z dnia na dzień nawet od 0,2 bara. Spadek temperatury wpływa na wzrost ciśnienia. Odpowiednia regulacja ciśnienia w ogumieniu wpływa pozytywnie na jakość jazdy, sterowność i przyczepność samochodu do jezdni.

Należy także pamiętać, aby nie różnicować ciśnienia w oponach, które są na tej samej osi. Nawet niewielka różnica może spowodować, że auto będzie zbaczało z drogi w niekontrolowany sposób.

wady i zalety wysokiego i niskiego ciśnienia

Prawidłowe ciśnienie w oponach ma wiele zalet

Zalety i wady wysokiego ciśnienia w oponach samochodowych

Wysokie ciśnienie w oponach bardzo często przyczynia się do powstawania negatywnych skutków podczas jazdy. Przez wysokie ciśnienie zostaje zmniejszona powierzchnia styku opony z nawierzchnią jezdni.  Mniejsza powierzchnia styku powoduje gorszą przyczepność opon. Im większe ciśnienie w oponie, tym mocniejsze będzie odczuwanie wszystkich wstrząsów oraz zwiększy się hałas wewnątrz samochodu. Natomiast mocniejsze wstrząsy powodują szybsze zużywanie zawieszenia, co w efekcie skutkuje powstawaniem wielu dodatkowych awarii pojazdu.

Wysokie ciśnienie bardzo często powoduje szybsze zużycie centralnej części bieżnika, co powoduje nie stabilną jazdę. Należy także uważać na dziury oraz nierówności na drodze, gdyż w takich przypadkach opony bardzo często ulegają pęknięciu lub rozerwaniu.

Jedną z głównych zalet wysokiego ciśnienia w oponach jest niższe spalanie oraz lepsza stabilność podczas pokonywania zakrętów.

Niskie ciśnienie – jego wady i zalety

Niskie ciśnienie bardzo często powoduje uszkodzenie wnętrza opony. Zbyt niskie ciśnienie powoduje wyższe zużycie paliwa o około 5%. Dodatkowo wpływa to też na nieregularne i szybsze zużycie bieżnika. Należy także pamiętać, że niskie ciśnienie zmniejsza precyzję kierowania oraz gorszą przyczepność pojazdu do drogi w czasie pokonywania zakrętów.

Podczas wyboru opon nie należy zatem kierować się wyłącznie ceną. Trzeba także zwrócić uwagę na skalę i klasyfikację opon i dobrać takie, które najlepiej spełnią potrzeby kierowcy. Czasami lepiej wydać więcej pieniędzy i kupić opony lepszej jakości, niż spowodować wypadek i uszkodzić samochód. Naprawa u mechanika może kosztować o wiele więcej.  Jeśli nie wiesz jaki rodzaj opon samochodowych wybrać i jakie ciśnienie w nich utrzymywać, skontaktuj się z naszą firmą Kuta Autoserwis z Poznania i skorzystaj z pomocy profesjonalistów.