Geometria kół – nie zapominaj o niej

Kierowca, który długo jeździ swoim autem, przyzwyczaja się do powoli następującego pogorszenia właściwości jezdnych swojego auta. Często do tego stopnia, że wyraźne sygnały uszkodzeń lub następującego zużycia nie zwracają jego uwagi. Mamy też tendencję do lekceważenia awarii i uszkodzeń, które, wg nas, nie mają wpływu na jazdę. Tymczasem prawidłowo ustawiona geometria kół ma wpływ na jazdę samochodem i to dużą. Zaburzona zmniejsza bezpieczeństwo jazdy, prowadzi do szybszego zużycia opon, do zwiększenia zużycia paliwa. Przed wakacyjnymi wyjazdami należy zadbać o prawidłowe ustawienie zbieżności w aucie.

Najczęściej popełnianym błędem jest osąd, że prawidłowa zbieżność to równoległe ustawienie kół względem siebie. Ustawienia fabryczne są jednak różne, tak jak rodzaje napędu, od którego zależą. Mogą być ustawione zbieżnie, rozbieżnie lub też zachowywać zbieżność zerową.Najważniejsze jest dla użytkownika auta, aby koła tej samej osi zachowały identyczną zbieżność.

Idealnie zbieżne koła mają wpływ na zużycie paliwa oraz opon. Auto staje się bardziej stabilne na drodze, kierowca zaś nie musi ciągle korygować toru jazdy na prostej drodze. W autach o napędzie na tylną oś stabilizująco działa ustawienie minimalnie zbieżne, dla napędów osi przedniej o przeznaczeniu sportowym stosuje się minimalnie rozbieżną. Spotyka się też auta, w których działa układ przednia oś rozbieżna a tylna oś zbieżna.

Geometria powinna być sprawdzana raz na rok, ale też zawsze po ingerencji w układ jezdny lub po kupnie auta używanego. Na zaburzenia geometrii wpływa jazda po krawężnikach, uszkodzonych nawierzchniach Auto zaczyna się nerwowo prowadzić, na prostych odcinkach drogi wyczuwa się bezwład samochodu na zakrętach.

Zbieżność powinieneś ustawiać u doświadczonego mechanika,dysponującego specjalistycznym urządzeniem do kontroli zbieżności. Domowe sposoby sprawdzania i ustawiania geometrii kół nie są miarodajne, a sprzęt do profesjonalnych pomiarów to wydatek kilkunastu tysięcy złotych.

Jeżdżąc z nieustaloną zbieżnością ryzykujesz większe zużycie opon, starcie ich po jednej stronie. Auto ma trudności z jazdą po linii prostej, ale też reaguje z opóźnieniem podczas wchodzenia w zakręty.

Koszt użytkowania auta z prawidłowo ustawioną zbieżnością jest niższy, auto bezpieczne, a to są najważniejsze dla użytkowania walory jazdy autem. Przed wakacjami warto o to zadbać.

To wszystko powinno stanowić przesłankę do sprawdzenia geometrii kół w serwisie. Dzięki temu dotrzesz do celu bezpieczniej, a przede wszystkim, koszt użytkowania auta zdecydowania się obniży.