Idzie lato… … czas zadbać o klimatyzację

Lato tuż tuż, temperatury coraz wyższe, a w Twoim samochodzie nie da się wytrzymać? Podpowiadamy co zrobić, żeby Twoja klima działała bez zarzutu.

Jak dbasz, tak masz

Tak jak o każdy układ w samochodzie, o klimatyzację należy dbać. Mitem jest stwierdzenie, że skoro klimatyzacja działa, nie ma sensu nic z nią robić, nawet przez wiele lat.

Cechy sprawnie działającej klimatyzacji to wydajność, cicha praca i powietrze pozbawione nieprzyjemnych zapachów.

Dlatego, jeżeli zauważysz, że Twoja klimatyzacja działa wolniej, a temperatura w kabinie auta ulega tylko nieznacznemu obniżeniu, bądź chłodzenie trwa dłużej niż zwykle, zgłoś się do naszego warsztatu.

Inną przyczyną zbyt wolnego chłodzenia jest brak szczelności. Klimatyzacja to układ narażony na awarie, ponieważ zbierają się w nim duże ilości nieczystości. Dlatego jeżeli masz wątpliwości, czy wszystko działa jak należy, zadzwoń do nas i umów się na przegląd, podczas którego sprawdzimy, czy Twoja klima jest szczelna.

Z Twojej klimatyzacji wydobywa się nieprzyjemny zapach? Nie ma na co czekać, czas sprawdzić czystość jej układów. Pamiętaj, że klima jest miejsce, gdzie gromadzi się duża ilość pyłu, kurzu i owadów. W czasie pracy klimatyzacji są one zasysane do środka i oczyszczane za pomocą filtra.

Ciepłe i wilgotne środowisko stanowi doskonałe miejsce dla rozwoju grzybów. Dlatego pamiętaj o regularnym odgrzybianiu klimatyzacji. Możesz to zrobić w naszym warsztacie.

Używanie zagrzybionej klimatyzacji może być przyczyną zapalenia płuc, wzmożenia reakcji alergicznych ze strony układu oddechowego, bądź nawet jego uszkodzenia. Jeżeli lubisz przyjemny „chłodek”, zadbaj o jakość powietrza w Twoim samochodzie i korzystaj z niego z głową.

Klimatyzacja – zasady poprawnej eksploatacji

Aby Twoja klimatyzacja działała bez zarzuty, powinieneś wiedzieć jak poprawnie jej używać. Nie jesteś pewien czy robisz to dobrze? Czytaj dalej!

Kiedy temperatury na zewnątrz są bardzo wysokie, a Ty zostawisz swój samochód w nasłonecznionym miejscu, po powrocie do niego, pierwsze co robisz to włączasz klimę na maxa. To duży błąd.

Wysoka temperatura w nagrzanej kabinie samochodu to duże obciążanie dla klimatyzacji. Aby chłodzenie auta przebiegało szybciej, przed włączeniem klimy, przewietrz na chwilę samochód. Wystarczy, że otworzysz na chwilę wszystkie drzwi. Dopiero wtedy włącz klimatyzację.

Pamiętaj, żeby korzystając z klimatyzacji, zawsze zamykać okna w aucie, żeby nie dokładać jej pracy. Dzięki temu powietrze w kabinie Twojego auta szybko zmieni temperaturę, na taką, jaką sobie życzysz.

Po wejściu do Twojego auta czuć nieprzyjemny zapach, bądź roznosi się on zaraz po włączeniu klimy, warto wybrać się do serwisu i sprawdzić, czy Twoja klima nie jest zagrzybiona. Pamiętaj, że wnętrze klimatyzacji to idealne warunki dla rozwoju grzybów. Dlatego klimatyzację powinno się czyścić przynajmniej raz w roku, a nawet częściej, jeżeli czujesz, że jest taka potrzeba.

Żeby nie dopuścić do infekcji, nie chłodnego nawiewu bezpośrednio na swoją twarz czy ciało. Skieruj strumień powietrza na podsufitki lub szyby. Dzięki temu powietrze w kabinie szybko się ochłodzi, a Ty unikniesz niepotrzebnego przeziębienia.

Klimatyzacji używaj przez cały rok, a nie tylko latem. Kierowcy często zapominają o jej stosowaniu zimą i nie chcą, żeby się zużywała. Tym czasem prawda jest zupełnie odwrotna – używanie klimy przez cały rok, pomoże Ci zmniejszyć koszty ewentualnej naprawy. Dzięki temu sprężarka powietrza będzie miała szansę się przesmarować podczas zimy i latem nie będzie Cię czekała jej wymiana.

Używanie klimatyzacji zimą czy jesienią ma też tę zaletę, że pomaga rozwiązać problem zaparowanych szyb. Bezpośrednio wpływa to na bezpieczeństwo podczas jazdy.

Zalety sprawnej klimatyzacji

Sprawna klimatyzacja to nie tylko poprawa komfortu jazdy w upalne dni. Przeczytaj, dlaczego warto z niej korzystać!

  1. Klimatyzacja oczyszcza powietrze.

    Dobrze działająca klimatyzacja działa jak filtr powietrza w kabinie samochodu. Wychwytuje zanieczyszczenia, pyłki i roztocza i usuwa je z przestrzeni samochodu. Dlatego włączając klimę, dbasz o wysoką jakość powietrza w Twoim aucie.

  2. Poprawia skupienie kierowcy.Temperatura w samochodzie ma bardzo duży wpływ na koncentrację kierowcy. Optymalnie powinna wynosić od 19-21 stopni Celsjusza. W takiej temperaturze najłatwiej jest zachować skupienie i nie zasnąć za kierownicą. Ma to szczególnie duże znaczenie, kiedy mamy do pokonania dużą ilość kilometrów.
  3. Brak zaparowanych szyb.

    Klimatyzacja zimą to prawdziwe błogosławieństwo. Pomaga zapobiegać parowaniu szyb i tym samym poprawia bezpieczeństwo. Wiele kolizji jest spowodowanych brakiem skupienia kierowcy na drodze, ponieważ… … właśnie wyciera zaparowane szyby.

  4. Przyjemna i bezpieczna podróż.

    Klimatyzacja umożliwia nie tylko przyjemną ale i bezpieczną podróż wszystkim pasażerom. Szczególnie osoby starsze i małe dzieci są wrażliwe na skrajnie wysokie temperatury. Dzięki klimatyzacji, obniżysz ją do przyjemnego poziomu, dzięki czemu nawet długa podróż będzie mniej męcząca i bezpieczna dla zdrowia.

Jak widzisz, sprawna klimatyzacja potrafi nie tylko zmienić komfort podróżowania ale i poprawic bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Zapraszamy do naszego warsztatu, gdzie zajmą się nią prawdziwi fachowcy.
Oferujemy nie tylko diagnozę ale i naprawę Twojej klimatyzacji!

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://kuta-autoserwis.pl/warsztat/