Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Do wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej zobowiązany jest każdy właściciel samochodu. Stawka takiego ubezpieczenia zależna jest od kilku czynników między innymi marki i modelu samochodu, miejsca zamieszkania oraz profilu kierowcy. Jak więc wybrać najlepsze ubezpieczenie i co wziąć pod uwagę? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Jak sprawdzić ile kosztuje ubezpieczenie?

Sprawdzić ile kosztuje ubezpieczenie samochodu możemy na praktycznie każdej stronie internetowej ubezpieczyciela korzystając z kalkulatorów składek. Kolejną platformą do sprawdzenia ceny są porównywarki ubezpieczeniowe online. Jeżeli chcemy jednak pójść osobiście do ubezpieczyciela, składkę wyliczy nam agent ubezpieczeniowy. Każda osoba, która zgłasza się do ubezpieczalni ma szeroki wybór wśród przeróżnych ofert.

Co ma wpływ na cenę OC?

Jak wspomnieliśmy na wstępnie na cenę ubezpieczenia ma wpływ kilka czynników. Wysokość składki zależy od między innymi od:

 • historia ubezpieczenia, która ma największy wpływ na to, jaki koszt będziemy musieli ponieść. Im dłuższa historia i mniej szkód, tym tańsza polisa
 • miejsca zamieszkania, jeżeli mieszkamy w większym mieście ubezpieczenie będzie droższe, ponieważ im większe miasto, tym większy ruch, czyli większe prawdopodobieństwo wystąpienia szkody.
 • marka i model, według porównywarki cen właściciele samochód marki Skoda mają najtańsze ubezpieczenie. Do najdroższych marek należą BMW, Audi oraz Mercedes, które statystycznie częściej biorą udział w stłuczkach i wypadkach.
 • rok produkcji,wpływa na cenę, ponieważ dzięki niemu możemy określić stan techniczny pojazdu.
 • pojemność silnika brana jest pod uwagę przy obliczaniu składki polisy, ponieważ im większa pojemność, tym wzrasta możliwość szybszej jazdy co przekłada się na większą ilość wypadków.
 • rodzaj paliwa, najdroższe ubezpieczenie zapłacą właściciele samochód na benzynę z instalacją LPG a najtańszą polisę będą mieli właściciele samochodów elektrycznych.
 • wiek, wiek ma wpływ na cenę ubezpieczenia z tego względu, że młodzi kierowcy nie mają doświadczenia za kierownicą oraz charakteryzują się młodzieńczą brawurą.
 • stan cywilny, jeżeli chodzi o stan cywilny to w roku 2020 według statystyk małżeństwom proponowano niższe stawki niż pannom czy kawalerom, ponieważ małżeństwo wiąże się z posiadaniem dzieci a co za tym idzie bezpieczniejszą i uważniejszą jazdą.
robienie zdjęcia auta smartfonem

Ile za OC zapłaci młody kierowca?

Niestety, ale młodzi kierowcy płacą najwyższe składki. Przez to, że według ubezpieczalni traktowani są jako niedoświadczeni kierowcy, którzy jeżdżą zbyt odważnie, szybko i nie adekwatnie do swoich umiejętności. W większości towarzystw ubezpieczeniowych obowiązuje próg, który definiuje młodego kierowcę i jest to wiek 26 lat. Te osoby zapłacą wysoką stawkę. Wyższą kwotę zapłacą kierowcy, którzy nie ukończyli 26 roku życia i ubezpieczają auto marki uważanej za mniej bezpieczną np. BMW lub Audi. Jeśli na początku młody kierowca spowoduje stłuczkę lub wypadek to może się spodziewać, że jego składka poszybuje w górę. W tym przypadku może to być kwota nawet powyżej 2 000, 00 zł. Stawki zaczynają maleć mniej więcej po 30 roku życia.

Jaka jest cena ubezpieczenia ze współwłaścicielem?

Jeżeli chodzi o ubezpieczenie auta ze współwłaścicielem jest to bardzo korzystna sytuacja zwłaszcza dla młodych kierowców. Jeżeli młody kierowca chce wykupić ubezpieczenie samochodu, którego współwłaścicielem jest starszy, doświadczony kierowca, który na swoim koncie nie ma żadnej stłuczki spowoduje to zdecydowane obniżenie ceny polisy nawet do 1 000,00 zł. Jeżeli współwłaścicielem jest druga młoda osoba składka może jeszcze bardziej wzrosnąć. Należy pamiętać, że spowodowanie stłuczki przez którąkolwiek ze stron spowoduje utratę zniżek dla obu osób.

Jaka jest cena ubezpieczenia nowego samochodu?

Im nowszy model tym ubezpieczenie powinno być tańsze. Dlaczego? Towarzystwa ubezpieczeniowe uważają, że im nowszy model samochodu, tym bezpieczniejszy, ponieważ zawiera nowoczesne systemy bezpieczeństwa, jest mniej awaryjny i istnieje mniejsze ryzyko kolizji lub wypadku. Paradoks jest taki, że całkowicie nowe auta pochodzące prosto z salonu nie będą miały najniższej stawki a będzie ona wyższa niż koszt polisy aut kilkuletnich, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe uważają, że auta z salonu kupują lekarze, prawnicy, informatycy, którzy są oceniani jako bardziej skłonni do powodowania stłuczek bądź wypadków.

Co ma wpływ na cenę AC?

Wpływ na cenę dodatkowego ubezpieczenia autocasco ma pakiet, na jaki się zdecydowaliśmy. Powinniśmy zastanowić się jaki zakres ochrony będzie dla nas najkorzystniejszy. Mamy szeroki wybór w różnych wariantach co pozwoli nam na dobranie idealnej ochrony do naszych potrzeb i wpłynie na ostateczną cenę polisy. Jedna z ważniejszych rzeczy, o której należy pamiętać wykupując pakiet AC jest to, żeby nie zostały wprowadzone udziały własne oraz zniesienie amortyzacji. Najczęściej koszt autocasco zależy od wieku samochodu, liczby ryzyka, sposobu likwidacji szkody, amortyzacji części, sumy ubezpieczenia, udziału własnego w szkodzie i miejsca zamieszkania kierowcy.

ochrona auta - grafika wektorowa

Jaki jest koszt Assistance?

Koszt assistance zależy od pakietu, na jaki się zdecydujemy. Jeżeli podróżujemy bardzo często w dalekie trasy warto zdecydować się na bardziej rozbudowany pakiet. Zakres podstawowej oferty to zazwyczaj: pomoc telefoniczna, pomoc serwisowa, pomoc przy awarii, wypadku, kolizji lub kradzieży. Dodatkowo kierowca może wykupić pakiet obejmujący ubezpieczenie od zniszczenia np. opon, czy sprzęt jak np. rowery, snowboard, foteliki i narty, który przewozimy w samochodzie. W pakiecie rozszerzonym ASS może liczyć na pomoc medyczną oraz pokrycie kosztów noclegu dla kierowcy i pasażerów. Często towarzystwa ubezpieczeniowe przy zakupie pakietu OC plus AC dają ubezpieczenie ASS w gratisie. Jedna takie ubezpieczenie jest bardzo okrojone i ma niewielki zakres działania. Polisę assistance możemy wykupić w dwóch wariantach. Pierwszy z nich to rozszerzenie na Polskę natomiast drugi obejmuje pomoc na terenie całej Europy.

Jaki jest koszt NNW?

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków obejmuje zarówno kierowce jak i pasażerów. Cena zaczyna się zazwyczaj od 20 zł na rok i jest najczęściej wybieranym produktem po OC. Zawsze warto sprawdzić sumę ubezpieczenia, ponieważ wypłacanie jest ono procentowo w zależności od doznanego uszczerbku na zdrowiu. Niska cena polisy może wynosić 5 tys. złotych co może się okazać niewystarczającą kwotą do pokrycia kosztów leczenia.

Jak znaleźć najtańszą polisę OC, AC, ASS i NNW?

Żeby znaleźć najtańszą ofertę musimy określić wszystkie nasze potrzeby dotyczące tych ubezpieczeń oraz wpisać jak największą ilość informacji w porównywarkę polis. Każda nawet najdrobniejsza i możliwe według nas mało ważna może mieć wpływ na ostateczną cenę ubezpieczenia, ponieważ każde towarzystwo ubezpieczeniowe może brać pod uwagę inne czynniki. Każdy ubezpieczyciel ma prawo do zaproponowania składki na podstawie własnej analizy ryzyka danego kierowcy. Najpopularniejsze porównywarki cen ubezpieczeń to między innymi rankomat.pl, mubu.pl i porowneo.pl.

podpisywanie dokumentu

Jakie dane są nam potrzebne do ubezpieczenia samochodu?

Korzystając z kalkulatorów składek lub z porównywarek online potrzebne jest kilka danych, aby dokonać obliczenia proponowanej składki. Zalicza się do nich między innymi:

 • numer rejestracyjny,
 • markę,
 • rok produkcji,
 • model,
 • rodzaj paliwa,
 • wersję silnikową,
 • liczbę miejsc,
 • datę pierwszej rejestracji

Jeżeli chodzi o ubezpieczenie samochodu pod uwagę trzeba wziąć naprawdę szereg różnych czynników. Jeśli jest się młodym i niedoświadczonym kierowcą  warto zastanowić się nad dodaniem współwłaściciela i obniżenia sobie w ten sposób składki przynajmniej na początku. Na samym rynku ubezpieczalni jest wiele więc zalecamy, aby dokładnie przyjrzeć się proponowanym pakietom oraz ich cenom. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł zaspokoił Twoją ciekawość. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej informacji związanych z ruchem drogowym oraz samochodem zachęcamy do przeczytania pozostałych wpisów na naszym blogu.