Jak używać klimatyzacji zimą?

Powoli nie pamiętamy czasów, kiedy jeździliśmy samochodem bez klimatyzacji. Układ ten jest podstawowym wyposażeniem, z którym kupujemy samochody. Mimo wszystko wciąż kierowcy bronią się przed używaniem klimatyzacji zimą. Twierdzą, że klimatyzacja jest niezbędna podczas upałów, ale zimą jest zupełnie zbędna, szczególnie że zwiększa spalanie samochodu.

Tymczasem szczególnie zimą powinno się, przynajmniej co jakiś czas, uruchamiać klimatyzację. Dlaczego?

Co daje nam używanie klimatyzacji zimą?

Klimatyzacja jest złożonym układem samochodu. Najbardziej awaryjną częścią jest sprężarka, która gdy jest przez dłuższy czas wyłączona, przy ponownym załączeniu zaczyna po prostu zawodzić. Szybko rozwijająca się tam korozja i brak oleju do smarowania, sukcesywnie uwalniają opiłki metalu z układu, co ostatecznie prowadzi do zatarcia się kompresora klimatyzacji. Wówczas naprawa klimatyzacji, czyli głównie sprężarki to koszt zdecydowanie przewyższający nawet znaczne spalanie auta. A wizycie w warsztacie samochodowym jest nieunikniona.

Klimatyzację należy serwisować przynajmniej raz w roku.

Uszkodzeniu klimatyzacji można przeciwdziałać

Aby klimatyzacja dobrze pracowała, nie tylko trzeba ją przynajmniej raz w roku serwisować. Najlepsze efekty daje stałe używanie układu.

Koniecznie trzeba więc włączać klimatyzację również zimą. Eksperci polecają, aby układ był załączany przynajmniej raz w tygodniu na kwadrans. Tyle wystarczy, aby układ odpowiednio się naoliwił, przeczyścił i nie rozruszał.

Trzeba tu jedynie pamiętać, aby klimatyzacji nie załączać przy największym mrozach. Dotyczy to szczególnie nowych samochodów, w których producenci zakładają mechanizm uniemożliwiający używanie klimatyzacji w temperaturze poniżej 5 stopni C, co ma podobno zapobiec oblodzeniu parownika.

Jak pokazuje praktyka, można jednak najpierw nagrzać samochód, a następnie załączyć klimatyzację.

Czy klimatyzacja zimą grzeje?

Wiele osób zastanawia się, czy klimatyzacja zimą może służyć jako ogrzewanie. Musimy więc wytłumaczyć, że układ wymiany powietrza jest ściśle sprzężony z układem ogrzewania samochodu. Dzięki temu, szczególnie zimą, klimatyzacja wysusza zbierającą się w kabinie wilgoć, zapobiegając, chociażby zagrzybieniu jego tapicerki.

Niestety, mimo delikatnego ogrzewania wnętrza auta, klimatyzacja nie powinna być używana jako alternatywa ogrzewania. Po prostu jest mało wydajna, a przy zbyt intensywnym użytkowaniu, faktycznie może wpływać na zwiększenie spalania paliwa w samochodzie.

Zimą klimatyzacja nie zapewni dużego ciepła w samochodzie, ale pomoże pozbyć się wilgoci.

Kiedy serwisować klimatyzację używaną przez cały rok?

Ponieważ wciąż jest duża grupa kierowców, którzy używają klimatyzacji jedynie latem, podczas upałów, nie mają oni problemu z wybraniem optymalnego terminu serwisowania układu. Przeprowadzają kontrolę klimatyzacji po prostu tuż przed sezonem letnim, najczęściej wybierając późną wiosnę.

Osoby używające klimatyzację całorocznie nie mogę zupełnie zaniechać wymiany czynnika chłodzącego, oleju w sprężarce klimatyzacji oraz odgrzybiania czy ozonowania układu. Najlepiej czynności te przeprowadzać wiosną lub przynajmniej raz na 15 tys. przejechanych kilometrów.

Dzięki temu układ będzie wciąż działał wydajnie i bezpiecznie.

Zapraszamy do naszego warsztatu, w którym zajmujemy się kompleksowym serwisem klimatyzacji. Kontakt: 600 960 987