Jak znaleźć najtańsze OC?

Nieuchronnie zbliża się termin zapłaty rocznej składki za obowiązkowe ubezpieczenie kierowców od odpowiedzialności cywilnej, czyli tzw. OC. Pewnie właśnie szukasz taniej polisy. Sprawdź, co zrobić, aby zaoszczędzić oraz czy warto korzystać z porównywarki ubezpieczeń.

W naszym poprzednim poście pisaliśmy o tym, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ściga kierowców za brak OC. Wpis możecie przeczytać tutaj. Zachęcamy do lektury artykułu, ponieważ wzbudził on duże zainteresowanie wśród internautów.

W najnowszym wpisie będziemy kontynuować temat ubezpieczeń OC. Zajmiemy się ceną polisy. Bo właśnie z powodu wysokich kosztów wiele osób nie opłaca składki, ryzykując, że otrzyma za to wysoką karę.

auto na lawecie

Jeżeli będziesz chciał zaoszczędzić i nie kupisz ubezpieczenia OC, to gdy spowodujesz stłuczkę będziesz musiał z własnej kieszeni zapłacić za auto pomoc dla poszkodowanego.

Tanie OC – warto szukać, trudniej znaleźć

Zastanawiasz się dlaczego sąsiad płaci za polisę OC jedynie 400 zł za rok, a Tobie podobno najtańszy ubezpieczyciel zaproponował 800 zł składki? Przecież masz maksymalne zniżki, nigdy nie miałeś kolizji. Ba! Od lat nie dostałeś mandatu. Dlaczego więc do licha płacisz tak dużo?

Wpływ na taką sytuację ma wiele czynników. Zaczynając od tego, że wysokość polisy OC zależy od rodzaju samochodu. W końcu ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej kierowców kupowane jest nie dla każdego posiadacza prawa jazdy, ale na każdy pojazd. Czyli jeżeli jesteś właścicielem kilka pojazdów, musisz mieć polisę OC do każdego z nich.

I już wówczas możesz zauważyć znaczne różnice w wysokości składki. Nawet jeżeli posiadasz trzy samochody w podobnym roczniku, to wystarczy, że jedno z nich jest innej marki i o kilka lat młodsze, a już składka może być o 20 – 30 procent wyższa.

Najtańsze ubezpieczenie OC, a marka auta

Żeby znaleźć najtańszą polisę OC trzeba pamiętać o wielu czynnikach, mających wpływ na wysokość składki.

Jeżeli decydujesz się na zakup kilkuletniego samochodu to możesz być pewien, że ubezpieczenie OC będzie droższe aniżeli wówczas, gdybyś kupił auto, które wyjechało z fabryki ponad 20 lat temu.

Jedna z internetowych porównywarek internetowych sprawdziła dla jakich pojazdów było w ubiegłym roku najtańsze ubezpieczenie OC. Co się okazało? Coś, co mogło niektórych zaskoczyć. Na tanie polisy mogli liczyć posiadacze aut marek Dacia, Suzuki, Kia oraz Toyota.

Zaskoczeniem nie był fakt, że najdroższe ubezpieczenie OC kupowali w tym czasie właściciele pojazdów ze znaczkiem Lexusa. W końcu luksus kosztuje.

Jako ciekawostkę dodajmy, że w ubiegłym roku zarejestrowano w Polsce głównie auta marek Skoda (68 637), Volkswagen (55 130) oraz Toyota (55 062). Razem mają one 35 procent udziału w rynku.

Teoretycznie w grupie posiadaczy najbardziej popularnych marek samochodów tylko właściciele Toyoty mogą liczyć na tańsze OC. Teoretycznie, bo w praktyce bywa różnie. Głównie dlatego, że na cenę ubezpieczenia wpływ ma bardzo wiele czynników, nie tylko tych dotyczących samego samochodu.

auto na monetach

Duży wpływ na cenę ubezpieczenia OC kierowców ma marka ich samochodu.

Tanie OC dla doświadczonych i dobrych kierowców

Jeżeli szukasz taniego OC, pamiętaj, że Twój wiek może być tu decydujący. Przykładowo: Jacek właśnie skończył 18 lat, zdał na prawo jazdy i za wakacyjne oszczędności kupił samochód. Bardzo się zdziwił, gdy dowiedział się, że za ubezpieczenie OC zapłaci kilka razy więcej niż jego ojciec. Chociaż obaj mają samochody tej samej marki i typu oraz w podobnym roczniku.

Tyle tylko, że tata Jacka ma prawo jazdy od blisko 30 lat, nigdy nie miał wypadku, kolizji lub nawet najmniejszej stłuczki. W dodatku może też liczyć na dodatkowe zniżki u ubezpieczyciela, bo od wielu lat jest stałym klientem tego towarzystwa.

Z danych wspomnianej wcześniej porównywarki finansowej wynika, że od stycznia do sierpnia 2018 roku średnia cena ubezpieczenia dla kierowcy, który nie miał jeszcze 24 lat, wyniosła ponad 2 000 zł. To o blisko 1300 zł więcej niż wynosi koszt przeciętnej polisy OC.

Cena ubezpieczenia OC zależy od adresu

Młodzi kierowcy płacą znacznie więcej za ubezpieczenie OC ponieważ z policyjnych statystyk wynika, że często powodują na drogach stłuczki oraz niebezpieczne wypadki. A trzeba pamiętać, że przedstawiciele towarzystw ubezpieczeniowych bardzo dokładnie i regularnie przyglądają się policyjnym statystykom.

Zwracają uwagę nie tylko na wiek kierowców, którzy doprowadzili do niebezpiecznych zdarzeń na drogach. Sprawdzają również w jakim miejscach najczęściej dochodzi do wypadków i kolizji. W efekcie kierowcy, którzy mieszkają w najbardziej niebezpiecznych miejscowościach, płacą najwyższe składki. Ubezpieczyciele uważają bowiem, że sprzedając im polisę ponoszą większe ryzyko wypłaty ewentualnego odszkodowania. Żeby nie ponosić zbytnich strat wolą od razu pobrać od klienta wyższą składkę.

rozmowa o OC

Zanim kupisz ubezpieczenie OC kierowców, sprawdź ceny w przynajmniej kilku towarzystwach. Różnica w opłatach może Cię zaskoczyć.

Kalkulator ubezpieczenia OC

Jeżeli kupiłeś samochód i zastanawiasz się, gdzie wykupić ubezpieczenie OC albo wkrótce straci ważność Twoja stara polisa, koniecznie poszukaj taniego ubezpieczyciela. Możesz w tym celu skorzystać z internetowych kalkulatorów OC. Najlepiej sprawdź ceny w kilku takich porównywarkach.

Dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie z usług firm, które zajmują się sprzedażą polis OC wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Pracownicy takich biur mogą w ciągu kilku minut sprawdzić, gdzie zapłacisz najmniej za ubezpieczenie OC.

 

Potrzebujesz szybkiej i profesjonalnej pomocy drogowej w Poznaniu lub okolicy? Naprawy auta? Zapraszamy do kontaktu z Fast-Trans Poznań.