Oświetlenie samochodu – jak dobrze wybrać żarówki i prawidłowo je zamontować?

Dobre oświetlenie drogi jest niezwykle ważne – zwłaszcza zimą. Odpowiedni dobór żarówek zwiększa widoczność, a tym samym bezpieczeństwo podróży. Jak samodzielnie je zamontować?

Światła oświetleniowe i sygnałowe

W samochodach stosowane są dwie podstawowe grupy świateł. Pierwsza z nich to światła oświetleniowe. Zaliczają się do nich:

  • światła mijania
  • światła drogowe

Druga grupa to światła sygnałowe, do których należą:

  • kierunkowskazy
  • światła obrysowe
  • światła pozycyjne
  • światła stopu

Sterujące nimi mechanizmy są stosunkowo proste. Wymagają tradycyjnych żarówek, posiadających oznaczenia literowe W, P lub R. Przykładem mogą być popularne W5W, stosowane do świateł pozycyjnych oraz kierunkowskazów bocznych. Podczas wymiany żarówki w światłach sygnałowych, należy zwrócić uwagę na oznaczenie oraz wybrać model posiadający analogiczny symbol. Obecnie bardzo dobrym rozwiązaniem są odpowiedniki tradycyjnych żarówek, wykonane w nowoczesnej technologii LED. Charakteryzują się one wyższą trwałością, a jednocześnie pobierają mniej prądu.

żarówki samochodowe

Dobór żarówek

W reflektorach przednich świateł oświetleniowych, najczęściej stosowane są żarówki halogenowe z oznaczeniami H1, H4 oraz H7. Rozwiązania te dedykowane są światłom drogowym oraz mijania. Przy zakupie samochodowej żarówki halogenowej spotkać można się także z oznaczeniami stosowanymi przez sprzedawców, np. P43t czy PX26d. Te enigmatyczne kody określają rodzaj zakończenia żarówki osadzanego w gnieździe, czyli jej trzonków. Oznaczenia te wykorzystywane są zamiennie, w związku z czym halogen P43t jest dokładnie tym samym, co żarówka H4. W przypadku modeli tradycyjnych wygląda to podobnie. Żarówki halogenowe posiadają swoje alternatywne odpowiedniki, wykonane w technologii LED – mogą one jednak być stosowane jedynie w światłach przeznaczonych do jazdy dziennej. W sklepach znaleźć można także ofertę produktów ksenonowych. W porównaniu z typowymi halogenami, żarówki te są bardziej ekonomiczne i zapewniają lepszą jakość uzyskiwanego światła. Nie można ich jednak stosować w reflektorach świateł mijania oraz świateł drogowych, które przystosowane zostały do pracy z halogenami.

Kwestie bezpieczeństwa

Wybierając żarówki samochodowe, lepiej unikać przypadkowych, niemarkowych lub podejrzanych produktów. Instalacja takiego oświetlenia zwiększa ryzyko awarii, a tym samym obniża poziom bezpieczeństwa własnego oraz innych uczestników ruchu. Chińskie, podrabiane żarówki nie są ponadto wyposażane w dobre filtry UV. Nie posiadają też obowiązkowej homologacji, a jej brak okazuje się bezspornym powodem do obciążenia kierowcy mandatem oraz odebrania dowodu rejestracyjnego pojazdu. Istotną kwestią pozostaje także nielegalny proceder związany z instalowaniem ksenonowych reflektorów w miejscach przeznaczonych dla świateł halogenowych. Aby nadać halogenom lepszy efekt wizualny, można zamiast tego zakupić żarówki o bardziej stylowym designie.

Samodzielna wymiana żarówek

Przeprowadzenie wymiany żarówek we własnym zakresie nie jest trudne, jednak dotyczy to przede wszystkim starszych modeli samochodów. W nowych pojazdach nierzadko konieczny jest demontaż połowy przedniej części wozu. Czynność wymiany warto więc uprzednio przećwiczyć, aby zniwelować ryzyko przeprowadzenia pierwszych prac przy złej pogodzie, w nocy, na niedostatecznie doświetlonej drodze. Należy również pamiętać o kilku ważnych aspektach, dzięki którym uda się nie dopuścić do przepalenia nowej żarówki lub jej zniszczenia w inny sposób. Ważną kwestią pozostaje stan instalacji elektrycznej pojazdu – ma ona ogromny wpływ na trwałość oświetlenia oraz jego jakość. W samochodach osobowych, napięcie nie powinno przekraczać 13,2 V. Jeżeli jest ono większe, instalacja może obniżyć żywotność oświetlenia. W przypadku mniejszego napięcia, dochodzi natomiast do słabszego rozgrzewania żarnika oraz emitowania wiązki światła o znacznie mniejszej mocy.

Przygotowanie do wymiany żarówek

Aby wymienić żarówkę w samochodzie, należy przede wszystkim dostać się do części tylnej reflektora. W przypadku awarii światła przedniego, zazwyczaj wystarczy podnieść maskę. Jeżeli natomiast przepaliła się żarówka tylna, konieczne jest podniesienie klapy bagażnika oraz materiału obicia. Reflektory przednie wymagają zdjęcia przeciwpyłowej osłony z plastiku, a następnie namierzenia żarówki przeznaczonej do wymiany. Aby cała procedura przebiegała bezpiecznie, należy zdjąć złącze elektryczne z określonego źródła światła – odpinając je stanowczym, ale delikatnym ruchem wspartym nieznacznym szarpnięciem. Na kolejnych etapach znaczenie ma rodzaj lampy oraz żarówki, z którymi ma do czynienia właściciel pojazdu.

Wymiana żarówek krok po kroku

Jeżeli przepaleniu uległo światło mijania, należy odbezpieczyć zawleczkę metalową – można to zrobić przyciskając jej górną część i przekręcając w prawo lub lewo. Żarówkę można też po prostu wyjąć, jeżeli umieszczona została w specjalnym zatrzasku. Kierunkowskazy i światła pozycyjne zwykle wyposażane są w obrotowe wtyczki, które wystarczy wykręcić. Tylne żarówki w większości przypadków mocowane są w zaślepiającej obudowie – trzeba ją zdjąć, aby uzyskać dostęp do wnętrza lampy. W każdym przypadku nowe źródło światła należy włożyć w miejsce zużytego, a następnie wszystkie wcześniejsze procedury powtórzyć w odwrotnej kolejności. Podejmując się wymiany, warto pamiętać o odpowiednim sposobie trzymania żarówki. Nie wolno dotykać szklanego klosza gołymi palcami – zwłaszcza w przypadku żarówek innych, niż halogenowe i ksenonowe. W ten sposób pozostawiane są zanieczyszczania, które prowadzą do matowienia szkła i skracają żywotność lampy. Lepiej tez unikać używania siły, ponieważ duży nacisk prowadzi do trwałych odkształceń zawleczki. Pod wpływem wibracji żarówka mogłaby się przemieszczać, co uniemożliwiłoby prawidłową pracę reflektora.

W razie problemów z wymianą żarówki – zapraszamy do naszego warsztatu!