Problem z oponami w trasie – jak sobie pomóc?

Uchodzące powietrze czy gwałtownie pęknięta opona to tylko niektóre sytuacje, mogące znacznie utrudnić podróż i wręcz uniemożliwić panowanie nad pojazdem. Jak sobie poradzić w trudnych sytuacjach i jak im zapobiegać? Dowiesz się tego z lektury naszego artykułu.

Jak uchronić się przed pęknięciem opony

Wydaje się, że pęknięcie opony to sytuacja, której nie da się przewidzieć i jej zapobiec. Niekoniecznie. Możemy próbować zapobiegać pękaniu opon dbając o nie i utrzymując je w dobrym stanie technicznym.

W tym celu regularnie sprawdzaj stan Twojego ogumienia. Opony wymieniaj na nowe, kiedy tego wymagają. Dopasuj rodzaj opony do warunków atmosferycznych, jeżeli korzystasz z opon sezonowych. Co najmniej raz w miesiącu kontroluj ciśnienie we wszystkich oponach.

Ważne, żebyś podczas sprawdzania stanu opon, brał pod uwagę, nie tylko opony założone w pojeździe, ale i koło zapasowe. Kiedy okaże się, że będziesz go potrzebował, będzie gotowe do użytku.

Żeby chronić Twoje opony przed uszkodzeniem, dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze, nie wjeżdżaj na ostre narożniki czy przedmioty. Dopasuj ciśnienie do ciężaru auta i jego załadunku. W przypadku, gdy wybierasz się na wczasy z całą rodziną i zapakowanym bagażnikiem, dobrze byłoby, gdyby było ono trochę wyższe niż zalecane.

Jeżeli mimo tego, że uważałeś podczas podróży, przydarzyło Ci się najechać na przedmiot, który mógłby uszkodzić Twoją oponę, postaraj się zatrzymać przy pierwszej możliwej okazji. Dokładnie sprawdź stan opon i jeżeli jest taka potrzeba, zainterweniuj.

Dbaj o swoje opony nie tylko w czasie jazdy. Parkując auto, zwróć szczególna uwagę na to, żeby nie przyciskać opon do krawężnika. Może to prowadzić do powstania mikrouszkodzeń, które przy użytkowaniu mogą spowodować pęknięcie opony lub powolne uchodzenie z niej powietrza.

Powolnie uchodzące powietrze

Objawy powolnie uchodzącego powietrza są początkowo trudne do zaobserwowania, szczególnie dla początkującego kierowcy. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie ciśnienia minimum raz w miesiącu, co pomoże wyrobić dobry nawyk kontrolowania stanu pojazdu.

Jeżeli zauważysz, że jedna lub kilka z Twoich opon posiada niewystarczające ciśnienie, mimo tego, że niedawno ją pompowałeś, spróbuj poszukać przyczyny. Obejrzyj oponę, poszukaj uszkodzeń, sprawdź czy dobrze zamknąłeś zawór.

Kiedy jesteś w trasie i czujesz, że Twój samochód trudniej się prowadzi, zatrzymaj się i sprawdź przyczynę. Podczas przerwy na obiad czy postoju na stacji, raz na jakiś czas obejrzyj swoje auto i sprawdź czy opony posiadają odpowiednią ilość powietrza.

Jesteś w trasie i masz do przejechania jeszcze wiele kilometrów a powietrze z Twojej opony ciągle gdzieś znika? Nie ryzykuj, wymień oponę od razu. Jeżeli nie posiadasz odpowiedniego sprzętu ani zapasowej opony, udaj się do najbliższej wulkanizacji. Zabierze to pewnie kilka dodatkowych minut, ale pamiętaj, że chodzi o Twoje bezpieczeństwo.

Jeżeli cenisz sobie swój czas i lubisz docierać do celu w jak najkrótszym czasie, upewnij się, że przed następną podróżą posiadasz w swoim samochodzie dodatkową oponę i sprzęt niezbędny do jej wymiany.

Zwróć na to uwagę, szczególnie jeżeli wybierasz się w podróż pożyczonym samochodem. Czasem zdarza się tak, że dopiero w sytuacji, kiedy najbardziej ich potrzebujesz, dowiadujesz się, że zamiast narzędzi i opony, w ich miejscu znajduje się na przykład butla na gaz. Dlatego przygotuj się wcześniej, żeby w razie potrzeby szybko poradzić sobie z problemem i ruszyć w dalszą podróż.

Pamiętaj, żeby zanim zaczniesz wymieniać oponę, znaleźć do tego odpowiednie miejsce. Samochód musi stać na równej powierzchni i być stabilny. Zabezpiecz teren, wystaw trójkąt ostrzegawczy – pamiętaj, że w zależności od miejsca i warunków na drodze powinien on być umieszczony w różnej odległości od auta, i uruchom światła awaryjne. Dobrze byłoby, gdybyś miał na sobie kamizelkę odblaskową. Zanim zaczniesz wymieniać oponę, ewakuuj z auta wszystkich pasażerów.

Czasem zdarza się tak, że mimo pozornie odpowiedniego sprzętu i opony, nie jesteś w stanie z jakiegoś powodu wymienić jej samodzielnie. W takim wypadku poproś o pomoc kogoś znajomego, jeżeli masz taką możliwość lub wezwij pomoc drogową. Nasza firma oferuje wymianę opon na drodze, dzięki czemu szybo wyruszysz w dalszą trasę.

Nagłe pęknięcie opony

Nagłe pęknięcie opony to duże zagrożenie, szczególnie jeżeli pojazd porusza się z dużą prędkością. Dlatego tak ważne jest skupienie podczas jazdy i pewne trzymanie kierownicy. Podczas pęknięcia opony, zapanowanie nad pojazdem wymaga sporej siły i precyzji, co jest właściwie niewykonalne jedną ręką. Często kilka sekund, które poświęcisz na położenie drugiej dłoni na kierownicy sprawiają, że odzyskanie kontroli nad pojazdem jest niemożliwe.

Podczas nagłego pęknięcia opony nie powinieneś gwałtownie hamować. Jest to trudne, ponieważ instynkt podpowiada, żeby jak najszybciej zatrzymać samochód. Jednak gwałtowne hamowanie i zbyt szybkie naciśnięcie pedału hamulca może spowodować, ze opanowanie pojazdu będzie jeszcze trudniejsze.

Paradoksalnie, często dobrym rozwiązaniem jest dociśnięcie pedału gazu. Dzięki przyspieszeniu łatwiej będzie Ci wyrównać tor jazdy. Spróbuj tego rozwiązania, jeżeli nie możesz w żaden sposób zapanować nad pojazdem.

Najważniejsze w takiej chwili jest zachowanie spokoju i trzeźwego myślenia. Żeby zapobiec panice, spróbuj poćwiczyć panowanie nad autem w tak trudnych sytuacjach i zainteresuj się tematyką poruszaną przez nas w tym artykule. Dzięki temu, będziesz wiedział, jak zachować się w takiej sytuacji i będziesz spokojniejszy.

Przy tak gwałtownym zdarzeniu, jakim jest pęknięcie opony, działaj delikatnie. Łagodnie puszczaj pedał gazu i rozpocznij hamowanie delikatnie, dopiero gdy auto porusza się z niewielką prędkością, około 30 km/h.

Po zatrzymaniu auta zabezpiecz teren i wezwij pomoc drogową. Jest to szczególnie ważne, jeżeli Twoje auto uniemożliwia swobodny ruch innym pojazdom i stanowi zagrożenie. Nasza pomoc drogowa przyjedzie na miejsce szybko i sprawnie pomoże Ci wrócić do podróżowania.