Wymiana przewodów hamulcowych

Przewody hamulcowe to integralna część całego układu hamulcowego, niezwykle ważna dla zachowania bezpieczeństwa użytkownika samochodu oraz wszystkich innych użytkowników dróg. Na hamulcach nie należy oszczędzać, a o przewody hamulcowe należy dbać w szczególny sposób, przestrzegając terminów wymiany tego elementu.

Istnieją dwie grupy przewodów hamulcowych, grupa przewodów miękkich i przewodów twardych. Przewody elastyczne lokuje się bezpośrednio koło zacisku hamulcowego a przewody twarde łączą pompę hamulcową z przewodami miękkimi.
Najszybciej uszkodzeniom ulegają przewody elastyczne, które są wykonane z gumy, która z kolei ma ograniczoną żywotność, wynoszącą od 3 do 5 lat, w zależności od warunków, w jakich są używane. jazda ekstremalna, pod dużymi obciążeniami, w trudnych warunkach drogowych skraca żywotność gumy, poddawane ekstremalnym temperaturom, kiedy to płyn w przewodach osiąga bardzo wysokie temperatury. Przez uszkodzone pory gumy do wnętrza przewodów dostaje się woda, która osiągając temperaturę wrzenia zmienia się w parę, utrudniając lub wręcz uniemożliwiając korzystanie z hamulców.
Przewody twarde mają żywotność do 10 lat. Niszczą się najczęściej na skutek korozji. Po upływie 10 lat najlepiej je dla własnego bezpieczeństwa, wymienić. Miękki pedał hamulca sugeruje, że przewody hamulcowe należy wymienić. Czas wówczas zaprowadzić auto do serwisu, w którym profesjonalny sprzęt i mechanik zajmie się wymianą. Z reguły odradza sie samodzielna wymianę, która, mimo, że nie jest zbyt skomplikowana, to jednak wymaga specjalistycznego sprzętu, prasek i zacisków, a także wiedzy, jak odpowietrzyć układ hamulcowy po wykonaniu wymiany. Trudno tu oszczędzać kilka groszy tylko po to, by niewłaściwie założony element odpadł w czasie jazdy, pozbawiając niefortunnego kierowcę całkowicie hamulców w rozpędzonym aucie.
Należy pamiętać, że rozszczelniony przewód hamulcowy nadaje się tylko do wymiany, nie wskazane są tu jakiekolwiek próby jego regeneracji. Wymiana kosztuje od 300 do 600 zł za komplet. Ceny uzależnione są od modelu auta i pracy, jaką należy włożyć w wymianę przewodów. Od właściciela zależy koszt nowych przewodów, tańsze będą zamiennik, oryginalne części tradycyjnie droższe. Warto tu zapytać mechanika, które przewody poleca. Cena za komplet waha się od 200 do 500, a koszt odpowietrzenia układu hamulcowego wynosi od 100 do 150 zł. Tanio nie jest, ale bezpieczeństwo nie ma ceny, a rozpędzony samochód bez hamulców to zagrożenie nie tylko dla pasażerów, ale też wszystkich użytkowników dróg.
Kupując gumowe przewody hamulcowe, warto zwrócić uwagę na datę produkcji hamulców, gdyż guma nie używana również się starzeje, a przewody, których data produkcji wynosi 5 lat wstecz, nie bardzo nadają się do użytku, ewidentnie skracając czas eksploatacji.