Wymiana tarcz hamulcowych – wszystko, co musisz wiedzieć

Układ hamulcowy, to jeden z najważniejszych systemów w aucie. Odpowiada za bezpieczeństwo kierowcy, pasażera i innych uczestników ruchu, a jego poprawne działanie sprawia, że jazda staje się komfortowa i bezstresowa. Jednym z najważniejszych elementów układu hamulcowego są tarcze. Podpowiemy jak często je wymieniać i kiedy nasz samochód daje nam znaki o ich zużyciu.

Dlaczego tarcze hamulcowe są tak ważne?

Dobra kontrola tarczy, to zrozumienie podstaw jej działania. Temat można przedstawić w bardzo prosty sposób. Tarcze hamulcowe to element układu, który przyjmuje na siebie siłę hamowania. Nacisk klocków wytwarza siłę hamowania, zatrzymującą pojazd.

Wniosek z tych kilku słów jest bardzo prosty. Tarcza poddawana jest wielkim próbom i wykonuje ogromną pracę. Jeżeli dodasz do tego pracę w skrajnych warunkach pogodowych, ogromne temperatury, które na nią działają i dynamikę działania, to możesz wiedzieć, że jest to element bardzo podatny na uszkodzenia.

Jak często i w jaki sposób kontrolować tarcze hamulcowe?

Kontrola tarcz to bardzo ważna czynność. Pozwoli na sprawdzenie stanu całych hamulców, oraz określi termin wymiany. Stan tarczy sprawdzaj przy okresowej wymianie kół. To najlepszy moment, gdyż bez problemu będziesz miał dostęp do wszystkich najważniejszych części układu hamulcowego.
Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim skontroluj grubość samej tarczy, oraz ich równomierne zużycie. Ich złe zużycie świadczy o uszkodzonym mechanizmie docisku. Nie pozwól, aby tarcze stały się za cienkie. Może to spowodować brak możliwości hamowania.

zarczewiała tarcza hamulcowa

Jeżeli samochód miał dłuższy postój, bezwzględnie sprawdź stan tarcz. Nie przejmuj się jednak naleciałością ze rdzy. Zniknie przy kilkukrotnym użyciu układu. Nie hamuj wtedy zbyt dynamicznie, gdyż możesz połamać tarcze.

Samochód też daje Ci znaki

Twoje auto będzie dawało do zrozumienia, że tarcze są już zużyte. Pierwszym symptomem są drgania i wibracje, które poczujesz w trakcie hamowania. To znak jej deformacji, a niekiedy złego montażu tych elementów. Druga oznaka, to zmiana momentu hamowania i pulsowanie pedału. W skutek zużycia tarczy, po naciśnięciu pedału, samochód zaczyna wytracać prędkość później. Jednocześnie na pedale wyczujesz delikatne wibracje.
Niekiedy tarcze dają znaki dźwiękowe. Mogą piszczeć i charakterystycznie skrzypieć. Nowe samochody mają odpowiednie czujniki, które sprawdzą stan tych elementów. System szybko da Ci znać, że tarcze są uszkodzone i wymagają wymiany. Nie poruszaj się na jednym komplecie w nieskończoność. Żywotność tarcz waha się od 40 do 100 tysięcy kilometrów. Tak wielka rozbieżność wynika z różnego modelu tarcz, sposobie jazdy, czy modelu samochodu.

Dlaczego wymieniać tarcze?

Czym grozi brak wymiany tarcz? Niesprawne tarcze powodują wydłużenie procesu hamowania, oraz niszczą resztę elementów całych hamulców. Pogięte, lub zużyte tarcze przyspieszą eksploatację klocków, czy zacisków.

Tarcza, która się zużyła, jest też bardziej podatna na uszkodzenia pod wpływem skrajnych warunków. Może przez to niespodziewanie pęknąć. Skutki? Mogą być tragiczne. W skrajnych wypadkach możesz narazić się na całkowite uszkodzenie układu hamulcowego i brak możliwości zahamowania w najmniej odpowiednim momencie.
To dlatego powinieneś pamiętać o skrupulatnej wymianie i kontrolowaniu tarcz, oraz całego układu hamulcowego. Pozwoli to na spokojną jazdę i bezpieczne hamowanie.

Autorem wpisu jest Darek Koza – redaktor bloga motoryzacyjnego Automator.pl