Sezon zimowy dla kierowców oznacza konieczność stawiania czoła wyzwaniom zasolonych ulic, oblodzonych dróg, mrozów i obfitego śniegu. Jak więc utrzymać samochód w najlepszym stanie w okresie zimowym? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jak sprawić, aby jazda samochodem była bezpieczna i komfortowa nawet gdy mróz jest nie do zniesienia.
Zima dla uczestników ruchu drogowego jest prawdziwym utrapieniem. Plucha, roztopy, pośniegowe błoto – to zmora zarówno dla pieszego, jak i posiadacza samochodu. Wraz z nadejściem mrozów posiadacze pojazdów mechanicznych narażeni są na dodatkowe utrudnienia. Brak garażu powoduje, że auto jest wystawione na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych takich jak mróz, deszcz czy śnieg. Jeśli chcesz uniknąć zamarzniętych drzwi i szyb, rdzy na karoserii czy też ewentualnych poślizgów, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Przestrzegaj kilku prostych zasad, co do postępowania z samochodem zimą i przedłuż jego żywotność.
zimą samochód wymaga szczególnej uwagi swojego właściciela.
Pamiętaj, by sprawdzić swoje opony.
„Zimówki” przed założeniem powinny być poddane ocenie wulkanizatora.
Zużyte opony i jazda zimą to szczególnie niebezpieczna kombinacja. Mokra i śliska nawierzchnia zwiększa drogę hamowania samochodu i zmniejsza przyczepność kół do jezdni. O ile większość osób pamięta o konieczności wymiany opon na zimowe, o tyle nie wie, że one również wymagają przygotowania do zimy.
O tak zwane zimówki należy zadbać jeszcze przed sezonem. Najlepiej zaraz po ściągnięciu, tak aby bezpiecznie czekały na chłodniejsze dni. Przechowywanie opon w nieogrzewanym garażu czy też wilgotnej piwnicy, sprawia że są one narażone na zniszczenie. Zarówno felgi jak i guma wymaga odpowiedniego zabezpieczenia.
Koła aluminiowe.
Mając do dyspozycji koła aluminiowe przede wszystkim należy pamiętać o ich wyczyszczeniu. W pierwszej kolejności należy pozbyć się zabrudzeń z felg. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pomogą się z nimi uporać. Po wyczyszczeniu, dla zwiększenia bezpieczeństwa najlepiej będzie nałożyć na nie wosk. Jeśli chodzi o gumę, wskazane jest zaopatrzenie się w preparat konserwujący. Wskazówki co do przechowywania? Szczelnie zamknięty plastikowy worek będzie wystarczający.
Felgi pokrywa korozja.
Jeśli mimo największej dbałości o felgi stalowe, pokryła je korozja, koniecznie poddaj je renowacji. Możesz też wykonać ją samodzielnie. W pierwszej kolejności konieczne będzie oczyszczenie felg z korozji. W tym celu użyj drucianej szczotki, wkrętarki z nakładą szlifującą lub piaskowania. To, na którą metodę się zdecydujesz zależy od czasu, chęci oraz funduszu. Najtańszą, choć najbardziej pracochłonną opcją będzie oczyszczenie felg z wykorzystaniem drucianej szczotki. Takie rozwiązanie nie gwarantuje jednak spektakularnych efektów. Kolejno, aby odświeżyć i zabezpieczyć felgę nałóż na nią lakier podkładowy oraz bazowy.
Koniec z zamarzniętymi uszczelkami.
Nim nadejdzie srogi mróz zbadaj stan zamków, zawiasów oraz uszczelek przy oknach i drzwiach. Nadejście mroźnej zimy często oznacza trudności w dostaniu się do swojego pojazdu. Nasmarowanie wskazanych elementów sprawi, że oczekiwanie na odmrożenie nie będzie konieczne.
Smar silikonowy, dostępny w puszkach aerozolowych sprawdzi się w przypadku elementów mechanicznych oraz gumowych. Spryskując uszczelnienia drzwi oraz okien, mamy gwarancję, że elementy te będą mniej narażone na działanie mrozu. Spośród licznych modeli spryskiwaczy warto zdecydować się ten ze słomką. Pozwoli to na precyzyjne rozpylenie smaru do najmniejsze zakamarki i trudno dostępne miejsca. Wszelkiego rodzaju uszczelnienia można także nasmarować wazeliną techniczną. Przy zabezpieczeniu ww. elementów nie wolno zapominać także o klapie bagażnika.
Jeśli jednak nie udało Ci się zabezpieczyć zamka i uszczelki przed działaniem mrozu, a drzwi za nic nie chcą się otworzyć, użyj środka do odmrażania zamków. Koniecznie zakup go przed sezonem zimowym i trzymaj w domu.
Zarówno produkty do odmrażania jak i do smarowania zakupisz na portalach sprzedażowych w internecie.
UWAGA!
W przypadku zamarzniętych zamków oraz uszczelek nie używaj ciepłej wody celem ich odmrożenia.
Wymień swoje wycieraczki!
Wycieraczki podobnie jak inne elementy pojazdu dzielimy na zimowe oraz letnie. Letnie odpowiedniki oblepiają się śniegiem i drobinkami lodu. Przez to wycieraczka pozostawia smugi i może powodować uszkodzenia szyby. Jeśli nie chcesz przepłacać poszukaj tanich ofert wycieraczek w internecie.
Podczas usuwania warstw śniegu z samochodu nie zapomnij o dokładnym oczyszczeniu wycieraczek.
Zadbaj o stan swoich klocków hamulcowych.
Podczas jazdy, śnieg i woda mogą dostać się do klocków i tarcz hamulcowych. Chłodniejsze warunki pogodowe i trudne warunki drogowe mogą szczególnie obciążyć układ hamulcowy. Dzieje się tak ponieważ na oblodzonych trasach hamulce pracują częściej i ciężej. Może to powodować szybsze ich zużycie.
W zimie istotne jest, aby hamulce były w dobrym stanie. Nie ignoruj złej kondycji klocków. Brak ich wymiany w odpowiednim momencie może spowodować uszkodzenie układu hamulcowego, a w konsekwencji wypadek.
Uzupełnij płyny i zadbaj o silnik.
Przygotowując swój samochód na zimę, nie zapomnij o tym co skrywa pod maską. Przede wszystkim sprawdź poziom płynów i uzupełnij je uwzględniając zbliżające się mrozy. W tym celu:
- Letni płyn do spryskiwaczy zastąp zimowym.
- Wymień olej silnikowy. Jeśli jeszcze nie słyszałeś o zimowych olejach silnikowych, to najwyższy czas to zmienić. Poszczególne oleje w swoim składzie mają dodatki, które chronią silnik. Te specjalne oleje powodują, że silnik jest mniej zużywany, a spalanie jest niższe.
- Uzupełnij płyn chłodniczy i hamulcowy
Uzupełnianie płynów w aucie powinno odbywać się przy wykorzystaniu środków najwyższej jakości.
Co z klimatyzacją?
Według statystyk, korzystanie z klimatyzacji w samochodzie kojarzone jest głównie z letnimi miesiącami. Podejście takie jest błędne. Klimatyzacja to nie tylko sposób na wysokie temperatury. W okresie zimowy, regularnie używana klimatyzacja usuwa wilgotność z powietrza oraz działa jak osuszacz. Powyższe zapobiega rozwojowi pleśni i bakterii. Ponadto klimatyzacja chroni przednią szybę przed osadzaniem się pary i szronu. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym wpisie o używaniu klimatyzacji zimą.
Warto także wspomnieć, że układ klimatyzacyjny w samochodzie jest jednym z najdroższych podzespołów. To także kolejny powód, dla którego warto zadbać o jego kondycję, również w trakcie zimy. W tym celu skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu.
Czy myć swój samochód zimą?
Śnieg oraz lód negatywnie wpływają na stan karoserii, nadwozia oraz podwozia.
Jeśli zastanawiasz się, czy w ogóle myć auto zimą, odpowiedź brzmi tak! Ważne jest, aby robić to w sposób bezpieczny dla auta.
Kiedy spadnie śnieg, a ulice pokrywa lód, nawierzchnie drogowe obsypywane są solą i piaskiem. Taki zabieg ma chronić uczestników ruchu przed wypadkami.
O ile mieszanina soli i piasku sprawia, że na ulicach jest bezpieczniej, o tyle negatywnie wpływa na powłokę lakierniczą auta, podwozie i karoserię. Korozja to tutaj właściwe słowo. Na szczęście częste mycie samochodu pozwala na usunięcie zalegającej soli eliminując jednocześnie ryzyko rdzy.
Czyste samochody przed nadejściem zimy.
Idealnie byłoby przygotować samochód jeszcze przed spadkiem temperatur. Wyczyszczone samochody lepiej znoszą szkodliwe warunki atmosferyczne jakie niesie za sobą zima.
Kluczem do sukcesu przedłużenia żywności pojazdu jest woskowanie. Woskowanie samochodów wysokiej jakości produktami ochroni lakier i karoserię przed zimą. Oczywiście czynność ta możliwa jest po dokładnym oczyszczeniu pojazdu.
Jak umyć samochód zimą ręcznie?
Przygotowując się do mycia samochodu, wybierz dzień z temperaturą powyżej zera. W przypadku niższych temperatur dokładne umycie samochodu będzie utrudnione z uwagi na zamarzającą wodę. Jeśli planujesz myć samochód samodzielnie, na własnym podjeździe, przygotuj dwa wiadra z wodą. Do jednego dodaj detergent.
Mycie auta rozpocznij od góry samochodu. Pamiętaj, aby używać delikatnej gąbki i ściereczek z mikrofibry, tak aby nie uszkodzić karoserii i lakieru. Pracę wykonuj kolistymi ruchami. W połowie mycia opłucz samochód i kontynuuj dalsze czyszczenie. Proces powtórz dwukrotnie. Wytrzyj samochód do sucha.
Upewnij się, że dokładnie oczyściłeś całe nadwozie, nadkola, oraz wszelkie miejsca gdzie sól i śnieg mają tendencję do gromadzenia się. Ponadto sprawdź czy pomiędzy drzwiami i szybami nie zalega woda.
Podczas mycia samochodu, gdy temperatura powietrza jest poniżej zera, pamiętaj aby nie polewać szyb ciepłą wodą. Wywołanie szoku termicznego może doprowadzić do ich pęknięcia.
Na sam koniec pomyśl o woskowaniu auta. Ma to szczególne znaczenie zimą. Woskowanie auta to przede wszystkim zabezpieczenie karoserii i lakieru przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Ponadto woskowanie przyczynia się do mniejszego osadzania się zabrudzeń.
UWAGA!
Podczas samodzielnego mycia koniecznie zaopatrz się w ciepłe ubrania!
Myjnia automatyczna i bezdotykowa.
W przypadku silnych zabrudzeń, braku czasu lub po prostu chęci możesz skorzystać z myjni bezdotykowej lub automatycznej. Jeśli korzystasz z myjek ciśnieniowych do zimowych zabrudzeń, rozpocznij od podwozia, a następnie skieruj strumień stopniowo na nadwozie. Nie zapomnij o zachowani odpowiedniej odległości myjki od auta. Zbyt duże ciśnienie może powodować uszkodzenie lakieru.
Myjnia automatyczna jest również dobrym rozwiązaniem. Warto jednak wybrać program, który oprócz mycia i suszenia zawiera także woskowanie. Należy pamiętać, że z myjni automatycznej nie skorzysta się w przypadku za niskich temperatur.
Mycie samochodu – jak często?
Według powszechnej opinii zaleca się czyszczenie auta co najmniej raz na dwa tygodnie. Przy złej pogodzie, mycie zimą powinno być wykonywane częściej. Przede wszystkim, istotne jest aby wszelkie pozostałości po piasku, soli i śniegu usunąć z zewnątrz auta jak najszybciej. Gromadzenie się złogów śniegu jest szczególnie widoczne w okolicy podwozia. Regularne mycie samochodu zarówno w okolicy podwozia jak i nadwozia chroni pojazd przed korozją.
Przed samą jazdą.
Usunięcie śniegu oraz szronu z szyb zwiększa bezpieczeństwo na drodze.
Bezpośrednio przed jazdą, w przypadku opadów śniegu konieczne będzie usunięcia zalegających na aucie warstw. Zderzaki i reflektory nie stanowią wyjątku! Pomocne będą łopatka do odgarniania śniegu oraz skrobaczka. Nie zapomnij ich zakupić jeszcze nim spadnie pierwszy śnieg.
Zadbane auto – szczęśliwy kierowca.
Sezon zimowy wiąże się z licznymi wyzwaniami dla właścicieli samochodów. Warto jednak pamiętać, że zadbany i odpowiednio przygotowany na zimę samochód będzie służył przez długie lata. Przygotowania te mogą wydawać się czasochłonne i męczące. Ponadto niektóre czynności będą wymagały fachowej wiedzy. Wymianę oleju czy też serwis klimatyzacji lepiej powierzyć profesjonalistą. Jeśli Twój samochód wymaga kompleksowego przygotowana przed zimą skorzystaj z usług firmy Kuta Autoserwis z Poznania.