Wózki widłowe wykorzystywane są głównie podczas pracy na magazynie oraz podczas transportu większych materiałów. Różnią się między sobą pod względem: napędu, funkcji oraz typu kierowania. Jeśli chcesz zdecydować się na najlepszy wózek widłowy zapoznaj się ze specyfikacjami i rodzajami wózków.
Wózkiem widłowym nazywa się wózek jezdniowy podnośnikowy. Jest to pojazd mechaniczny kołowy o napędzie silnikowym. Przystosowany jest on do transportu materiałów o znacznej masie oraz wykorzystywany w magazynowaniu i transporcie bliskim. Wózki używane są podczas rozładunków w magazynach, fabrykach i portach. Po zakupie odpowiedniego wózka widłowego ważny jest także jego transport we wskazane miejsce. Zapewni Ci go firma pomocy drogowej Fast- Trans, która zajmie się profesjonalnym transportem wózków widłowych.
Wózek widłowy boczny posiada podnośnik zamontowany z boku pojazdu
Czym są wózki widłowe
Wózki widłowe zaliczane są do wózków jezdniowych podnośnikowych, które podlegają dozorowi technicznemu Urzędu Dozoru Technicznego (UDT). Mogą być one także podzielone ze względu na dozór: podlegające i nie podlegające pod UDT. Dodatkowo można dokonać ich podziału ze względu na ich napęd, funkcje i sposób kierowania. Istnieją 3 rodzaje wózków, które nie podlegają pod Urząd Dozoru Technicznego:
- wózki platformowe– posiadają platformę do przewożenia ładunków. Wykorzystywane są do poziomego transportu ładunków na większej odległości;
- wózki unoszące– wykorzystywane podczas ładunku na określoną wysokość, która daje możliwość przeniesienia ładunku oraz przetransportowanie go na podłoże;
- wózki ciągnikowe– służą do przeciągania podczepionych przyczep lub pojazdów. Dodatkowo charakteryzują się dużą siłą uciągu.
Natomiast pod nadzór UDT podlegają wózki jezdniowe podnośnikowe, nazywane także wózkami widłowymi.
Podział wózków widłowych
Wózki widłowe dzielą się ze względu na funkcje lub napęd. Każdy z przedsiębiorców, który zastanawia się nad kupnem wózka widłowego stoi przed ciężkim wyborem. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać sprzęt do czynności, które będzie wykonywać. Powinien on także zapoznać się z informacjami dotyczącymi cech charakterystycznych każdego wózka. Na tej podstawie będzie mógł wybrać odpowiedni rodzaj maszyny do swojej maszyny.
Wózki widłowe- podział ze względu na napęd
Wózki widłowe można podzielić na trzy rodzaje pod względem napędu: spalinowe, gazowe i elektryczne. Rodzaj wózka uzależniony jest od paliwa lub energii jaką ma być zasilany.
Wózek widłowy spalinowy
Wózek widłowy spalinowy zasilany jest za pomocą oleju spalinowego lub napędu gazowego LPG. Ze względu na spaliny, które wydzielają powinny być one wykorzystywane na otwartej przestrzeni. Jeśli ma być on użytkowany w przestrzeni zamkniętej należy zamontować w nim filtr ograniczający wytwarzanie spalin.
Wózek widłowy gazowy
Gazowe wózki widłowe są bardzo ekonomiczne ze względu na niższą cenę gazu LPG. Wykorzystywane są głównie na otwartych przestrzeniach. Dodatkowo powinny posiadać filtry, które ograniczą emisję spalin. Pracują też dość cicho co wpływa na komfort pracownika podczas wykonywanej przez niego pracy.
Elektryczny wózek widłowy
Elektryczne wózki widłowe są najbardziej popularne ze względu na ich wykorzystanie na otwartej przestrzeni oraz w pomieszczeniach zamkniętych. Powinny one także spełniać normy bezpieczeństwa oraz przepisy UDT. Dzięki temu mogą być eksploatowane w magazynach i halach. Elektryczne wózki widłowe nazywane są także akumulatorowymi, gdyż pobierają energię z baterii. Są równie ekonomiczne jak wózki gazowe.
Wózki widłowe wykorzystywane są często do przewozu kontenerów w porcie, fabryce lub magazynie
Wózki widłowe- podział ze względu na funkcje
Wózki widłowe charakteryzuje sposób ich budowy. Warto zapoznać się z ich specyfikacją i dostosować wózek do wykonywanego typu pracy, którą będzie wykonywał najczęściej. Wózki widłowe ze względu na pełnione przez nie funkcje można podzielić na:
Wózek widłowy boczny
Wózki widłowe boczne sprawdzają się podczas przewożenia towarów długich i określanych jako niewygodne do transportu. Często nazywane są one także wózkami bocznego załadunku. Podnośnik montowany jest z boku wózka, co zapewnia stabilność i gwarantuje rozłożenie przeciwwagi. Idealnie sprawdza się w magazynach oraz małych powierzchniach.
Wózek widłowy podnośnikowy
Wózki widłowe podnośnikowe nazywane są także teleskopowymi. Wyróżniają się głównie dalekim zasięgiem w przód i w górę. Posiadają one także możliwość podnoszenia ciężkich i masywnych ładunków, bez potrzeby dzielenia ich na mniejsze części.
Systemowy wózek widłowy
Systemowe wózki widłowe posiadają nowoczesne parametry. Dzięki nim wózki wykorzystywane są w każdym pomieszczeniu składowym lub magazynie.
Wózek widłowy skrętny
Wózki widłowe skrętne wykorzystywane są w krętych i ciasnych korytarzach i pomieszczeniach. Maszt wózka obraca się w każdy sposób, co ułatwia umieszczenie ładunku w każdym miejscu docelowym.
Wózek widłowy wielokierunkowy
Wózki widłowe wielokierunkowe wykorzystywane są w ciasnych, krętych pomieszczeniach i korytarzach. Jego kierowanie jest łatwe, gdyż posiada kółka przednie i tylne, które ustawiają się w niezależnych kierunkach. Dodatkowo mają one wysuwany maszt, który zastępuje suwnicę.
Wózek widłowy wysokiego składowania
Wózki widłowe wysokiego składowania pozwalają na szeroki zakres manewrowania pojazdem. Posiadają także maszt wysuwany do przodu. Posiadają one duży zasięg pionowy.
Podwieszany wózek widłowy
Podwieszane wózki widłowe transportowane są, dzięki podczepieniu ich do ciężarówki. Dodatkowo można je transportować wraz z ich załadunkiem. Gabarytowo są bardzo małe i można nimi bez większego problemu manewrować.
Wózek widłowy terenowy
Wózki widłowe terenowe wykorzystywane są najczęściej podczas budowy lub w miejscach, gdzie konieczne jest przewiezienie materiałów do trudno dostępnych miejsc. Często używane są w trudnym terenie, gdzie konieczne jest pokonywanie wielu przeszkód.
Kontenerowy wózek widłowy
Kontenerowe wózki widłowe posiadają dużą ładowność. Najczęściej wykorzystywane są w stoczniach i portach przeładunkowych. Za ich pomocą można przenosić i składować kontenery.
Antywybuchowy wózek widłowy
Antywybuchowe wózki widłowe wyposażone są w specjalne zabezpieczenia co znacząco redukuje powstawanie wybuchu. Świetnie sprawdzają się tam, gdzie realizowany jest załadunek oraz transport substancji łatwo palnych lub łatwo wybuchowych.
Wózkami widłowymi przewożone są zarówno małe i większe materiały
Wózki widłowe- podział ze względu na typ kierowania
Wózki widłowe wyróżniają się także różnym typem kierowania pojazdu. Dzielą się na wózki:
- prowadzone przez operatora;
- wózki podestowe- operator stoi na podeście, który znajduje się na wózku;
- z fotelem dla kierowcy- operator siedzi na fotelu kierując wózkiem;
- zdalnie kierowane- operator przebywa poza obszarem pracy wózka.
Wybór odpowiedniego wózka widłowego do pracy w firmie, magazynie lub sklepie wielkopowierzchniowym, może okazać się niełatwym zadaniem. Na rynku dostępnych jest wiele wózków widłowych w zależności od napędu oraz funkcji. Przed jego zakupem warto zdecydować się na rozmowę z fachowcem i podjęcie decyzji o kupnie najlepszego wózka.