Źle zatankowane paliwo? Co musisz wiedzieć o wypompowaniu paliwa

Może nam się wydawać to niemożliwe. Jak można źle wykonać taką codzienną czynność. Zdarza się, że gdzieś się spieszymy, rozmawiamy przez telefon i akurat pomylimy nalewak.

Co zrobić w takiej sytuacji? Czy można to zlekceważyć i jechać dalej, czy konieczne jest wezwanie pomocy drogowej. Warto wiedzieć co zrobić w takiej sytuacji, aby niepotrzebnie nie ponosić wyższych kosztów.

 

Wypompowanie paliwa jest konieczne w przypadku zatankowania nieodpowiedniego paliwa do baku samochodu. Chwila nieuwagi, pośpiech mogą spowodować, że potrzebna będzie pomoc mechanika samochodowego. Warto pamiętać czego nie robić, aby nie zwiększyć kosztów naprawy samochodu. Sprawdź o czym musisz pamiętać.

po wizycie na stacji auto dziwnie się zachowuje

Zadzwoń po pomoc drogową, gdy tylko zorientujesz się, że zatankowałeś nieodpowiednie paliwo

Co nam grozi, podczas jazdy ze złym paliwem

Co się stanie jeśli zauważymy usterką dopiero podczas jazdy, bądź ruszania? Skutki źle zatankowanego paliwa zależą od wielu czynników i na początku możemy nie skojarzyć dlaczego właśnie tak się dzieje. W konsekwencji naszego błędu możemy doprowadzić do zepsucia silnika czy katalizatora. Są to bardzo poważne awarie, które nie pozwolą nam na ponowne uruchomienie samochodu. Koszty jak i czas naprawy naszego błędu mogą być wysokie. Dlatego warto zastanowić się 2 razy, nim zaczniemy tankowanie.

Olej napędowy zamiast benzyny

Jeśli zatankujemy nasze auto na benzynę olejem napędowym, silnik nie powinien odpalić. A jeżeli udało nam się go uruchomić to po chwili powinien zgasnąć. Mała ilość oleju sprawi, że uda nam się uruchomić samochód, niestety nie będzie on równo pracować. Nasze auto będzie traciło moc oraz przygasło i kolejno zużywało coraz więcej paliwa. W takiej sytuacji obowiązkowe jest wezwanie pomocy drogowej. 

Benzyna zamiast oleju napędowego

Tutaj pojawia się poważniejsza sytuacja, która może nam przysporzyć większych problemów. Samochód uda się uruchomić i możliwe jest przejechanie kilku kilometrów bez żadnych objawów. Do czasu, kiedy auto całkowicie przestanie współpracować. Jeżeli zatankowaliśmy nasze auto małą ilością benzyny, silnik podda się nawet po kilkuset kilometrach. Ceny takiej naprawy nie są niskie.

zatankowałeś nie to co trzeba

Zanim rozpoczniesz tankowanie- sprawdź czy na pewno wlejesz dobre paliwo

Co robić, kiedy zauważyliśmy naszą pomyłkę

Jeśli udało nam się zorientować, podczas popełniania błędu, mamy szansę na mniejsze koszty. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy uruchamiać samochodu, wtedy mamy pewność, że paliwo nie dotarło do silnika. Warto jest skontaktować się z pomocą drogową, która odholuje nasze auto do warsztatu i tam zajmie się wypompowaniem paliwa. Firma Fast- Trans również oferuje szeroki zakres usług, dzięki którym Twój samochód zostanie szybko naprawiony. Ważne jest, aby zepchnąć samochód od dystrybutora na pobocze, aby umożliwić innym dostęp do tankowania. W tej sytuacji można poprosić o pomoc obsługę danej stacji paliw. Są oni przygotowani do takich sytuacji i jeśli potrzebujesz numeru do warsztatu, oni z pewnością Cię nim poratują. Warto pamiętać o polisie ubezpieczeniowej, jeśli mamy zapisaną w umowie podobną sytuację, można się skontaktować i nie ponosić kosztów holowania, czy nawet naprawy.

Jak sobie poradzić ze źle zatankowanym paliwem

W przypadku zatankowania samochodu złym paliwem należy skontaktować się z pomocą drogową, która oferuje taką usługę. Pod żadnym pozorem nie wolno, próbować samodzielnie wypompowywać paliwa. Możemy narazić się na znacznie większe koszty, niż wydatek na pomoc drogową. Fachowa pomoc jest w stanie zająć się wypompowywaniem na miejscu. Natomiast jeśli przypadek tego wymaga, auto zostanie przewiezione na lawecie do warsztatu, gdzie zostanie wykonany cały proces. Warto jest zwrócić się do profesjonalistów w swoim fachu i mieć pewność, że za kilka kilometrów silnik nagle nie przestanie działać. Pomoc drogowa oferuje swoje usługi 24h na dobę, dlatego zawsze można liczyć na ich pomoc. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat napraw na drodze przeczytaj nasz poprzedni wpis na blogu. 

Wypompowanie paliwa- na czym polega

Wypompowanie paliwa przez profesjonalistów odbywa się w warsztacie. W miejsce problemu wysłana zostaje laweta, na której zostanie przewieziony samochód do warsztatu. Na miejscu fachowcy są w stanie określić jak dokładnie podjąć się naprawy, aby samochód wrócił na drogę. Sam proces wypompowania paliwa polega na pozbyciu się jego zawartości z baku. Następnie mechanicy dokładnie przeczyszczają przewody paliwowe i odpowiednio wymieniają filtr. Ostatnim krokiem jest podpięcie samochodu do komputera diagnostycznego, gdzie mechanicy potwierdzą, że można kontynuować dalszą jazdę. Jeśli silnik, po wlaniu złego paliwa nie został uruchomiony, koszty naprawy będą dużo niższe, niż w wypadku odpalanego samochodu.

laweta już jest w drodze

Jeśli to możliwe nie odpalaj samochodu. Zepchnij go bezpiecznie na bok

Ile trwa naprawa i ile kosztuje wypompowanie paliwa?

To ile zajmie i ile kosztuje naprawa zależy od przypadku. Czas tej usługi waha się od kilku godzin do nawet paru dni. Jeśli od razu zadzwoniliśmy po pomoc i nie uruchomiliśmy silnika proces wypompowywania powinien potrwać do kilku godzin. Natomiast jeśli taka sytuacja trafiła się nam podczas trasy i nie byliśmy świadomi błędu, naprawa całego silnika potrwa do kilku dni.

Oba rozwiązania znacznie różnią się cenowo. Natychmiastowe wezwanie pomocy drogowej oraz nie uruchamianie silnika wahają się od 500-600 złotych. Kiedy to jednak nasz samochód odpalił i nasza podróż trwała dalej do momentu poważnej awarii, koszta te mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Dlatego warto jest pamiętać o zastanowieniu się podwójnie, jakim paliwem chcemy dzisiaj zatankować. A jeśli już dojdzie do pomyłki, nie uruchamiać silnika!

Zleć zadanie profesjonalistom

W sytuacji złego zatankowania nie ma na co czekać. Próby uruchamiania samochodu tylko pogarszają sytuację. Pod żadnym pozorem nie próbuj wypompowywać paliwa samodzielnie. Możesz narazić się na jeszcze większe awarie i koszta, związane z naprawą powstałych usterek. W przypadku wezwania fachowej pomocy, możesz mieć pewność o dobrze wykonanej usłudze. Nie będziesz musiał martwić się o bezpieczeństwo na drodze, ponieważ każda usługa wykonywana jest profesjonalnie.

 

Jeśli po wizycie na stacji benzynowej okazało się, że zatankowałeś złe paliwo- nie odpalaj samochodu! Zadzwoń po pomoc drogową i pozwól, aby Twoim pojazdem zajęli się profesjonaliści. Unikniesz wysokich kosztów naprawy i szybko wrócisz do dalszej podróży.