Samochodem na wakacje – co sprawdzić przed podróżą?

Dla niektórych z nas przygotowanie się do długiej podróży na wakacje to nie lada wyzwanie zwłaszcza przy gromadce małych dzieci. Martwimy się, ciągle sprawdzamy, czy wszystko, co potrzebne zostało spakowane a zapominamy o najważniejszym. O najważniejszym, czyli sprawdzeniu stanu technicznego naszego samochodu, którym zamierzamy podróżować co do pierwszej części zdania polecamy stworzyć listę.

Jak więc przygotować się do wyjazdu na wakacje tak, aby był w pełni bezpieczny? Co należy sprawdzić i przygotować przed rozpoczęciem podróży? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w naszym artykule.

Wygodne podróżowanie = własny samochód

Prawdą jest, że najlepiej podróżuje się własnym samochodem. Dzięki temu możemy dotrzeć w każde miejsce i odbyć podróż „od drzwi do drzwi”. Podczas samego wypoczynku nie musimy się poruszać pieszo lub komunikacja miejską, aby zrobić zakupy lub pozwiedzać jakieś odległe miejsce. Jadąc własnym autem na wakacje zostawiamy sobie również otwartą furtkę gdy niespodziewanie będziemy musieli zakończyć urlop nieco wcześniej. Co prawda dotarcie do miejsca docelowego nie jest tak szybkie jak np. dotarcie tam samolotem jednak nie jest to tak silny argument, by zmienić zdanie co do środka transportu. Wyjazd na wakacje osobówką ma przewagę nad innymi środkami transportu również dlatego, że możemy wybrać dowolną trasę, nie ograniczać bagażu ze względu na dodatkowe opłaty oraz zrobić postój gdzie i kiedy chcemy.

Pamiętaj, podróżowanie własnym samochodem ma wiele plusów, ale żeby podróż była w pełni satysfakcjonująca i udana należy zadbać, aby nasz samochód był w pełni sprawny i odpowiednio przygotowany do drogi. Przygotowanie nie polega tylko na odpowiednim ułożeniu bagaży w bagażniku i odpaleniu auta, lecz na wielu innych i ważniejszych rzeczach. Ograniczenie się tylko do dwóch wymienionych czynności może sprawić nam niemiłą niespodziankę i zamienić naszą podróż w koszmar co w ostateczności zrujnuje nam wakacje. Warto więc dokonać przeglądu kilku elementów naszego pojazdu tak, aby maksymalnie zminimalizować ryzyko wystąpienia jakiejkolwiek awarii. Dobrze też sprawdzić, czy posiadamy obowiązkowe wyposażenie (trójkąt ostrzegawczy, apteczka, koło zapasowe) oraz niezbędne dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, polisę ubezpieczeniową). Warto zabrać mapę gdyby internet przestał działać oraz spisać numery alarmowe do notesu lub telefonu. Gdy podróżują z nami dzieci i posiadają własny telefon dopilnujmy, aby był w pełni naładowany i miał zapisany nasz numer telefonu. Jak konkretnie przygotować się do wyjazdu?

mechanik przy aucie z podniesioną maską

Wykonaj przegląd samochodu przed podróżą

Warto zajrzeć pod maskę i wykonać przegląd samochodu przed rozpoczęciem podróży. Jeśli czujemy się na siłach i uważamy, że posiadamy odpowiednie umiejętności, aby wykonać przegląd samemu, to spokojnie możemy to zrobić. W końcu ogranicza nas tylko czas i taki przegląd możemy wykonać w dowolnej chwili. Ta opcja ma również plus w postaci zaoszczędzenia pieniędzy, które wydalibyśmy na mechanika oddając auto do serwisu. Jeśli jednak jesteśmy kompletnie zieloni jeżeli chodzi o mechanikę a nasze umiejętności ograniczają się do podstawowych rzeczy wymaganych na egzaminie i pod maską potrafimy tylko uzupełnić płyny eksploatacyjne to zdecydowanie powinniśmy udać się do warsztatu samochodowego. Unikniemy w ten sposób sporo nerwów i stresu. Ponadto wizyta w warsztacie daje nam stuprocentową pewność, że wszystko zostało wykonane tak jak należy i mechanik niczego nie pominął sprawdzając stan techniczny auta. Do sprawdzenia jest wiele rzeczy. Na co koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę, zanim wyruszymy w trasę?

Stan techniczny

Gdy coś jest nie tak samochód zazwyczaj komunikuje nam to za pomocą chociażby kontrolek w samochodzie. Oprócz tego możemy zauważyć też inne sygnały. Stukanie gdzieś w kole? Słabiej działające hamulce? Przegrzewający się silnik? Wszystkie takie sygnały powinniśmy sprawdzić w celu wykluczenia poważniejszej awarii. Jeżeli chodzi o kontrolki nie każda musi oznaczać natychmiastową interwencję, ale warto to sprawdzić. W przypadku pojazdów mechanicznych nie możemy liczyć na cud i samoistne rozwiązanie problemu. By tego dokonać potrzebna jest nasza reakcja i konkretne działanie. Dzięki temu możemy zapobiec poważnym problemom i bezpiecznie dotrzeć na miejsce.

Układ hamulcowy, układ kierowniczy, zawieszenie

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo kluczowy jest między innymi układ hamulcowy, układ kierowniczy oraz zawieszenie. Są to pierwsze podzespoły, o które powinniśmy zadbać przed wyjazdem na wakacje. Obowiązkowo powinniśmy uzupełnić olej silnikowy oraz płyn chłodniczy, aby nie zatrzeć lub przegrzać silnika. Nie trzeba być ekspertem, by sprawdzić stan tych płynów eksploatacyjnych i je uzupełnić. Wskaźnik powinien wskazywać poziom między minimum a maksimum. Gdy jest on lekko nad minimum zalecamy, aby i tak dolać dany płyn tak by osiągnął poziom maksimum, ale go nie przekraczał, ponieważ to też niesie ze sobą nieprzyjemne konsekwencje. W ten sposób będziemy mieli spokojną głowę i nie będziemy się zamartwiać podczas podróży. Trzeba pamiętać również o podstawowej zasadzie jeżeli chodzi o uzupełnianie oleju silnikowego oraz płynu chłodniczego, a mianowicie nie mieszać różnych rodzajów, tylko dolać ten sam, który jest w zbiorniku naszego pojazdu. Mieszanie różnego rodzaju płynów eksploatacyjnych ma bardzo niekorzystny wpływ na efektywne działanie silnika.

Dlaczego tak ważne jest uzupełnienie oleju silnikowego? Ponieważ zapewnia on odpowiednie smarowanie silnika i tym samy zapobiega jego możliwemu zatarciu. Oprócz tego pełni również funkcję przy odprowadzaniu ciepła.

Dlaczego tak ważne jest uzupełnienie płynu chłodniczego? Ponieważ zapobiega on awariom uszczelki głowicy i przede wszystkim chłodzi silnik co z kolei zmniejsza możliwość jego przegrzania.

Warto sprawdzić też ilość płynu hamulcowego, oleju wspierającego układ kierowniczy oraz stan techniczny tarcz i klocków. Zbyt niski poziom lub brak płynu hamulcowego w konsekwencji pozbawi nas hamulców co stwarza ogromne niebezpieczeństwo na drodze zwłaszcza podczas awaryjnego hamowania. Z kolei zbyt niski poziom lub brak oleju wspomagającego układ kierowniczy może pozbawić nas wspomagania w kierownicy co jest dużym utrudnieniem podczas długiej trasy. W najgorszym przypadku może dojść do uszkodzenia pompy co niesie ze sobą ogromne koszty.

Akumulator

Kolejną ważną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest poziom naładowania oraz stan akumulatora. Szczególnie ważne jest sprawdzenie akumulatora, który służy nam już kilka dobrych lat. Żywotność akumulatorów jest różna więc warto sprawdzić, czy akurat nasz nie nadaje się już do wymiany. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnej sytuacji i  poszukiwań osoby, która posiada kable rozruchowe i chciałaby nam pomóc, zwłaszcza że utknąć możemy w każdym miejscu. Na wakacje jedziemy przecież, by odpocząć i się zrelaksować, a nie martwić czy uda nam się uruchomić auto.

kierowca w aucie

Bezpieczeństwo i komfort jazdy

Opony

Jeżeli chcemy pokonać trasę własnym pojazdem mechanicznym w bezpieczny i komfortowy sposób powinniśmy sprawdzić stan opon. Jak większość elementów wymagają wymiany co kilka lat w zależności od poziomu eksploatacji. Jazda na „łysych” oponach stwarza niebezpieczeństwo nie tylko dla nas i naszych pasażerów, ale też dla innych uczestników ruchu.  Ponadto opony z małym bieżnikiem wydłużają drogę hamowania i mogą skutkować mandatem. Przed wyruszeniem w drogę obowiązkowo należy sprawdzić ciśnienie w oponach. Odpowiednia ilość powietrza wpływa na mniejsze zużycie paliwa, samej opony oraz powiązanych komponentów. Warto też pamiętać o kole zapasowym.

Oświetlenie

Nie możemy zapomnieć także o oświetleniu. Odpowiednio wyregulowane światła w znaczącym stopniu wpływają na komfort naszej jazdy. Dobrze oświetlona droga zwłaszcza po zmroku zwiększa nasze bezpieczeństwo. Należy pamiętać, aby światła naszego samochodu nie oślepiały innych kierowców oraz były w pełni sprawne co pozwoli nam uniknąć mandatu. Jak w przypadku zapasowego koła powinniśmy zabrać kilka dodatkowych żarówek na wszelki wypadek.

Wycieraczki

Wybierając się na wakacje wybieramy raczej termin, w którym pogoda ma być sprzyjająca wypoczynkowi. Niestety nie mamy nad nią w pełni kontroli i w każdej chwili może się ona zmienić. Warto być przygotowanym również na taki scenariusz i wyposażyć się w dobrze działające wycieraczki, które dobrze zbierają wodę i nie pozostawiają smug, aby podczas jazdy droga przed nami była widoczna. Dzięki temu kierowca będzie miał większy komfort podczas prowadzenia samochodu. Skoro przy wycieraczkach już jesteśmy pamiętajmy o sprawdzeniu i uzupełnieniu płynu do spryskiwaczy, który zapobiegnie osadzaniu się brudu.

rodzina przy bagażniku auta

 

Jak widać czynników, o których trzeba pamiętać jest wiele. Warto jednak wykonać wszystkie te kontrole, aby dojechać na miejsce wypoczynku bezpiecznie i bez problemów. Istotne jest to szczególnie gdy podróżują z nami dzieci. Mamy nadzieje, że artykuł był przydatny i spokojnie będziecie mogli oddać się wakacyjnym przyjemnościom. Życzymy miłego urlopu i bezpiecznej podróży!